Przyjęty we wtorek przez rząd harmonogram wprowadzania euro przewiduje cztery etapy działań. Pierwszy zacznie się od powołania w listopadzie br. pełnomocnika rządu ds. koordynacji przygotowań do wprowadzania euro.

Również w listopadzie br. mają zostać powołane międzyinstytucjonalne grupy robocze. Ich prace potrwają do końca 2008 r. Będą one dotyczyć kwestii makroekonomicznych, legislacyjnych (zmiana konstytucji), technicznych, proceduralnych i komunikacji społecznej związanych z przystąpieniem Polski do euro.

W grudniu Narodowy Bank Polski ma opublikować raport na temat pełnego uczestnictwa polski w Unii Gospodarczej i Walutowej.

W pierwszym kwartale 2009 r. zostanie opracowany narodowy plan wprowadzenia euro i powołany narodowy komitet koordynacyjny ds. euro. W tym samym czasie ma się rozpocząć procedura zmiany konstytucji.

Zgodnie z harmonogramem pod koniec pierwszego kwartału ma zostać podpisane porozumienie o partnerstwie z Komisją Europejską. Na pierwszą połowę 2009 r. planowane są negocjacje Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego z instytucjami UE ws. włączenia złotego do ERM2.

Od września do końca grudnia 2011 r. będzie prowadzona akcja zaopatrywania banków oraz sektora detalicznego w banknoty i monety euro

Drugi etap przygotowań rozpocznie się w pierwszej połowie 2009 r. od włączenia złotego do mechanizmu ERM2. Jednocześnie zostanie wybrany scenariusz sposobu wprowadzenia euro do obiegu.

W drugiej połowie 2009 r. ma zapaść decyzja w sprawie wyboru polskiego wizerunku monet euro.

Na 2010 rok zaplanowano przygotowanie projektów aktów prawnych dotyczących wprowadzenia euro (tzw. ustawa ramowa) oraz tzw. kodeksu etycznego. Chodzi o porozumienie z sektorem detalicznym i bankowym o niewykorzystywaniu wprowadzenia euro do nieuczciwych praktyk cenowych.

Rząd przewiduje, że pod koniec 2010 r. zostanie zaktualizowany narodowy plan wprowadzenia euro. Na przełomie lat 2010-2011 Polska wystąpi do KE i Europejskiego Banku Centralnego o przygotowanie raportów o konwergencji poza regularnym terminem jego publikacji.

Harmonogram zakłada, że raporty te powinny być gotowe w maju 2011 r., a w połowie roku rada ECOFIN podejmie decyzję w sprawie ustalenia nieodwołalnego kursu wymiany pomiędzy złotym a euro.

W trzecim etapie przygotowań (do końca 2011 r.) będą produkowane "polskie" monety euro.

Jak wynika z harmonogramu, po ustaleniu kursu wymiany euro/złoty rozpocznie się obowiązkowy okres podwójnego podawania cen w złotych i euro oraz monitorowania praktyk cenowych w sektorze detalicznym, bankowym itd.

Od września do końca grudnia 2011 r. będzie prowadzona akcja zaopatrywania banków oraz sektora detalicznego w banknoty i monety euro.

Na grudzień zaplanowano sprzedaż tzw. zestawów początkowych małym przedsiębiorstwom i mini pakietów obywatelom Polski oraz przygotowanie bankomatów i terminali płatniczych do przestawienia na euro.

W tym czasie rząd będzie musiał ustalić okres bezpłatnej wymiany monet i banknotów PLN na euro w NBP

Ostatni kwartał 2011 r. stanie pod znakiem przestawiania na euro systemów informatycznych, księgowych itd. Wtedy też będzie prowadzona bardzo intensywna kampania w mediach na temat praktycznych aspektów wymiany złotego na euro.

Czwarty etap rozpocznie się 1 stycznia 2012 r. od przystąpienia Polski do strefy euro, wprowadzenia banknotów i monet do obiegu oraz ustalenia okresu podwójnego obiegu złotego i euro.

Po tym okresie złoty utraci status prawnego środka płatniczego (jedynym prawnym środkiem będzie euro).

W tym czasie rząd będzie musiał ustalić okres bezpłatnej wymiany monet i banknotów PLN na euro w NBP.