Jak stwierdził, obecnie udział odnawialnych źródeł energii w krajowym bilansie energetycznym wynosi 7,2 proc.

"Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie sprostać progowi 15 proc. Rozwija się pozyskiwanie energii wiatrowej. Drugie źródło, słabo jeszcze wykorzystywane, to biomasa i biogaz. Sądzę też, że w ciągu najbliższych lat rozwinie się energetyka słoneczna i geotermia" - powiedział minister na konferencji prasowej.

Jak dodał, nie jest zwolennikiem budowy w Polsce elektrowni atomowych. Jego zdaniem zamiast tego należy stworzyć narodowy program oszczędności energii.

"Uważam, że najważniejsza jest oszczędność energii i poprawa efektywności energetycznej"

"Jestem przeciwnikiem energetyki jądrowej. Do 2020 roku, jeśli nam się w ogóle uda postawić pierwszą elektrownię jądrową, będzie ona wytwarzać 2-3 tys. megawatów. W najlepszym przypadku będzie to kilka - do 10 proc. - pokrycia zapotrzebowania na energię" - powiedział minister.

"Uważam, że najważniejsza jest oszczędność energii i poprawa efektywności energetycznej. Jeżeli byśmy każdej rodzinie dali za darmo dwie świetlówki, to uzyskamy oszczędność rzędu 2 tys. megawatów. Jeżeli zbudujemy do 2020 roku 2,5 tys. biogazowni, to otrzymamy 3 tys. megawatów. Chciałbym mieć pieniądze na to" - dodał Maciej Nowicki.

Od poniedziałku w Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO. W jubileuszowej, dwudziestej edycji targów, odbywających się pod hasłem "Technika dla klimatu Ziemi", uczestniczy blisko 800 firm z ponad 20 krajów. Organizatorzy spodziewają się około 20 tys. zwiedzających.