PO i PSL chcą, aby Sejm przyjął w ramach "ofensywy październikowej" 140 projektów ustaw - zapowiedział na początku miesiąca szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.

W najbliższy wtorek i środę Sejm ma debatować m.in. nad projektem ustawy o finansach publicznych.

"Wprowadzamy nowy system tworzenia budżetu państwa: budżetu zadaniowego, opartego o najistotniejsze cele, jakie realizuje rząd i administracja publiczna" - mówił Chlebowski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

PO chce, aby budżet miał 4-letnią projekcję, tzn. chce przedstawiać prognozy makroekonomiczne, prognozy dochodów i wydatków państwa na kolejne lata. Projekt zakłada też m.in. likwidację gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych.

Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym ma - w ocenie PO - naprawić przepisy wprowadzone w 2005 roku

Nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza m.in. od 1 stycznia 2009 roku tzw. "jedno okienko" przy rejestracji działalności gospodarczej. W urzędzie gminy przedsiębiorca będzie składał tylko jeden wniosek o wpis do rejestrów.

"Na tym nie koniec, chcielibyśmy, aby w naszym kraju funkcjonowała zasada: zero okienka" - mówił Andrzej Czerwiński (PO). Platforma chce utworzyć Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej: elektroniczną platformę, poprzez którą przedsiębiorca załatwiałby rejestrację działalności. Ustawa wprowadzi też definicję zawieszenia działalności gospodarczej.

Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym ma - w ocenie PO - naprawić przepisy wprowadzone w 2005 roku, które, zdaniem tej partii, nie zdały egzaminu. W ramach partnerstwa publiczno- prywatnego PO chce m.in. finansować inwestycje w ramach Euro 2012.