Potwierdziły się informacje GP. Zarządy Pekao i Banku BPH liczą, że fuzja prawna nastąpi 30 listopada, choć zależy to od daty rejestracji przez sąd. Pekao szykuje się do przejęcia 285 placówek z 1,2 mln klientów detalicznych, a Bank BPH pracuje nad strategią odbudowy banku uniwersalnego.

Po zakończeniu fuzji prawnej Pekao będzie obsługiwać 5 mln klientów detalicznych.

- Jesteśmy gotowi do integracji, jeśli rejestracja w sądzie nastąpi 30 listopada, to w poniedziałek 3 grudnia na 285 placówkach Banku BPH pojawi się logo Pekao - mówi Luigi Lovaglio, wiceprezes Pekao.

Wkrótce po formalnym połączeniu wszyscy klienci przechodzący otrzymają nowe karty debetowe i kredytowe wydane przez Pekao. W tym samym czasie bank przedstawi jedną, wspólną ofertę dla obecnych i nowych klientów.

Przejmowane oddziały będą od stycznia kolejno włączane w system informatyczny Pekao. Ten proces ma potrwać od trzech do maksymalnie sześciu miesięcy. W okresie przejściowym bank będzie korzystał z platformy informatycznej Banku BPH. Po zakończeniu tego procesu produkty, np. rachunek osobisty Sezam, zostaną skonwertowane, ale mają być takie same jak wcześniej, także pod względem funkcjonalności (na razie z wyjątkiem funkcji obsługującej zakup jednostek TFI).

W wyniku połączenia systemów bankowych zmianie ulegną numery rachunków, ale jeszcze przez rok klienci będą mogli posługiwać się dotychczasowymi numerami. Przelewy będą automatycznie kierowane na nowy rachunek. Pekao chce być absolutnym liderem pod względem udziałów w rynku.

- Będziemy pozyskiwać kolejnych klientów i otwierać nowe oddziały w wybranych lokalizacjach. Są regiony, w których zajmujemy drugą lub trzecią pozycję, a chcemy być liderem w całym kraju - zapowiada Lovaglio.

Plany dynamicznego rozwoju konkretyzuje także Bank BPH, który po podziale będzie miał 200 oddziałów.

- Planujemy uruchomienie 200 nowych placówek w ciągu najbliższych trzech lat, odbudujemy pion korporacyjny i już od 1 grudnia Bank BPH będzie mógł oferować usługi klientom korporacyjnym, choć oczywiście nie na taką skalę jak dotychczas - zapowiada Józef Wancer, prezes Banku BPH.

Jeżeli fuzja prawna zgodnie z oczekiwaniami nastąpi pod koniec listopada, to finalizacja sprzedaży BPH 200 amerykańskiemu inwestorowi GE Money powinna nastąpić w I kwartale 2008 r. Następnie ruszą przygotowania nad fuzją Banku BPH z GE Money Bankiem.

Nazwa Banku BPH pozostanie, natomiast prawo do znaków graficznych, czyli logo w obecnej wersji, zostanie zachowane przez rok. Trwają prace nad nową strategią dla Banku BPH, które powinny się zakończyć za kilka miesięcy.

- Chcemy zbudować bank uniwersalny, który będzie miał bardzo dobry segment consumer finance, w czym specjalizuje się inwestor GE Money - dodaje prezes Wancer.

Po trzech kwartałach zysk Banku BPH wniósł 1299 mln zł, a Pekao zarobił w tym czasie 1599 mln zł.

Monika Krześniak

monika.krzesniak@infor.pl