Główny cel Idea TFI to stworzenie grupy funduszy zamkniętych. Towarzystwo złożyło już 15 wniosków rejestracyjnych do Komisji Nadzoru Finansowego. Po ich zatwierdzeniu Idea TFI w swojej ofercie posiadać będzie łącznie 20 funduszy zamkniętych. Jednym z kierunków nowej strategii towarzystwa jest również utworzenie funduszu parasolowego, który objąłby istniejące już fundusze otwarte. Dzięki temu inwestor mógłby przenosić całość lub część środków pomiędzy różnymi subfunduszami w ramach funduszu parasolowego bez płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Tymczasem Quercus TFI na początku października zawarł umowę o współpracy z Forum TFI - umowa ma na celu zaoferowanie klientom Quercus TFI i Forum TFI bardziej kompleksowej oferty, dzięki współpracy w obszarach, w których oferty stron uzupełniają się - podało Quercus TFI. Forum TFI specjalizuje się w tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi aktywów niepublicznych, a Quercus w tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi otwartymi dla zamożnych klientów indywidualnych.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się również na dystrybucję kolejnych subfunduszy Franklin Templeton Investments oraz Fortis Investments. Franklin Templeton otrzymał zgodę na dystrybucję subfunduszy: Franklin MENA Fund, Franklin Templeton Global Equity Strategies Fund, Franklin U.S. Focus Fund, Templeton Global Absolute Return (Euro) Vol 2 proc. Fund. Fortis Investments uruchomił dotychczas w Polsce sześć funduszy o charakterze strukturyzowanym, z czego jeden zakończył już swoją działalność. Firma dostała zgodę na sprzedaż subfunduszy Fortis L Fix Everest oraz Fortis L Fix Zielony Click.

Natomiast Robeco, jedna z kilkunastu zagranicznych firm oferujących swoje fundusze w Polsce, zdecydowała o zamknięciu swojego biura w Warszawie. Powodem decyzji o wycofaniu ma być weryfikacja strategii grupy oraz zmiana warunków rynkowych, które sprawiły, że przedstawicielstwo w Polsce nie wpisuje się już w jej strategię rozwoju międzynarodowego. Firma podała, że będzie ściśle współpracować ze swoimi partnerami dystrybucyjnymi, aby zapewnić klientom, którzy zainwestowali w fundusze Robeco płynną konwersję ich inwestycji. Przewiduje, że proces ten potrwa do kilku miesięcy. Robeco ma w Polsce trzech partnerów dystrybucyjnych, którymi są oddziały banku BGŻ, Investment Fund Managers oraz Xelion. Jak podają Analizy Online, w trakcie swojej dystrybucji firma skupiała się na promocji pięciu subfunduszy, natomiast w ostatnich miesiącach liczba dostępnych zwiększyła się do 13.