Ministerstwo Gospodarki zrezygnowało z pełnienia funkcji instytucji pośredniczącej dla funduszy na wsparcie turystyki w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. W grę wchodzi kontrola nad 168 mln euro, które w latach 2007-2013 mają trafić na wsparcie ponadregionalnych inwestycji turystycznych i na promocję Polski.

Pod koniec października MG zdecydowało, że do jednego worka wrzuci unijne pieniądze na promocję turystyki oraz gospodarki. Łącznie na ten cel miało zostać przeznaczone 108 mln euro. Jednak na taki krok ostatecznie nie zgodziło się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Plany resortu gospodarki wywołały ostry sprzeciw ze strony Polskiej Organizacji Turystycznej, która pierwotnie miała rozdysponowywać te pieniądze wśród beneficjentów.

Jej przedstawiciele twierdzili w ubiegłym tygodniu, że połączenie budżetów na promocje gospodarczą i turystyczną praktycznie spowoduje brak wsparcia dla tej ostatniej.

Zastopowanie planów Ministerstwa Gospodarki przez resort rozwoju spowodowało, że nadal nie wiadomo, kto zajmie się rozdaniem ponad 168 mln euro na turystykę i jej promocję. Początkowo miała się tym zajmować POT, ale w październiku resort gospodarki przydzielił te zadania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak poinformowało GP biuro prasowe MG nie wiadomo, czy taki podział się utrzyma. Ostateczny głos w tej sprawie ma MRR.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl