statystyki

Gwiazdowski z CAS: Należy zreformować finanse publiczne, przekształcić MF i ZUS

04.01.2016, 08:59; Aktualizacja: 04.01.2016, 09:22

Należy zreformować w Polsce finanse publiczne i Ministerstwo Finansów, likwidując jednocześnie wiele urzędów i powołać w ich miejsce jedną agencję dochodów państwa, uważa przewodniczący rady Centrum im. A. Smitha Robert Gwiazdowski.

Reklama


Reklama


"Reformując finanse publiczne i ministerstwo finansów trzeba by było zlikwidować izby skarbowe i celne, urzędy celne i skarbowe, urzędy kontroli skarbowej i powołać jedną agencję dochodów państwa. Przy okazji zlikwidować należy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w obecnym kształcie" - powiedział Gwiazdowski w kuluarach Drugiego Śniadania Centrum im. A. Smitha

Według niego, ZUS powinien istnieć jako instytucja, która wypłaca emerytury, a nie zajmuje się poborem części podatków. Tym są np. składki emerytalne, które są podatkami celowymi, przeznaczonymi na wypłaty dzisiejszych emerytur. "Jedna instytucja powinna obsługiwać wszystko" - dodał.

Jego zdaniem, powinniśmy przede wszystkim zdefiniować, co mamy i co nam przeszkadza.

"Mamy świetne położenie w centrum Europy na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Po drugie, mamy suwerenność walutową. A po trzecie, mamy zasoby naturalne, których nasze największe spółki nie potrafią wydobywać. Dlatego trzeba tutaj posilić się pomocą także inwestorów zagranicznych. Po czwarte, mamy ludzi, to nasz największy majątek. Jako jedyni po II wojnie światowej mieliśmy dwa wyże demograficzne. Ten kapitał trzeba uwolnić, a nie opodatkowywać tak bardzo jak on w tej chwili jest opodatkowany" - wskazał Gwiazdowski.

Zdaniem eksperta CAS, niezmiennie, najważniejsza od lat jest zmiana strumieni pieniężnych, które wpływają do budżetu państwa.

"Ten główny strumień pieniędzy nie powinien pochodzić z opodatkowania pracy. A do tego trzeba panować nad Ministerstwem Finansów, gdzie - niestety - od lat różni ministrowie ulegają presji tych samych pracowników zatrudnionych w resorcie. Funkcjonują oni w pewnym paradygmacie, że nic nie da się zrobić. Owszem da się i trzeba" - podsumował Gwiazdowski.

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

  • gwiazdowski jak zwykle gwiazdor filmu pod tytułem.(2016-01-04 13:52) Odpowiedz 49

    jak wyrąbać Polaków z gotówki nie POnosząc przy tej procederze najmniejszej odpowiedzialności.Tak gada jak tylko trzeba dać coś ludzom,tak działają spece od ekonomii i finansów w całym odrodzonym średniowieczu przez minione 26 lat,dogłębnie penetrując kieszenie swoich darmowych niewolników.KONIC NADSZEDŁ !!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama