Jak powiedział Tusk, kryzys na rynkach finansowych w niektórych państw europejskich i USA przekonuje go jeszcze bardziej o potrzebie szybkiego wejścia Polski do strefy euro.

"Kiedy kraje ze strefy euro zbierały się, żeby ustalać wspólną politykę zapobiegania skutkom kryzysu, to przy stole siadła m.in. Słowacja, która lada dzień przystąpi do strefy euro. I Słowacja współdecydowała o wspólnej akcji krajów europejskich" - zauważył szef rządu, który przebywa z wizytą w Chinach.

"Tylko ludzie odważni będą w stanie ten projekt przeprowadzić"

Premier - jak mówił - chciałby, aby Polska "była także współdecydentem, kiedy będą ważyć się losy rynków finansowych w przyszłości".

Tusk zaznaczył, że nie dopuszcza nawet takiej myśli, aby "ktoś mógł zwątpić w sens ambitnego planu" wprowadzenia w Polsce euro w 2011 roku.

"Jaki będzie ostatni ten moment, kiedy w kieszeniach zobaczymy euro, a nie złotówki? Mam nadzieję, że tak jak zaplanowaliśmy, koniec roku 2011" - dodał.

"Życzyłbym sobie i wszystkim partnerom w tym zbożnym dziele, aby mieli tyle samo odwagi co ja, gdy zdecydowałem się na ogłoszenie tego ambitnego terminu, bo tylko ludzie odważni będą w stanie ten projekt przeprowadzić. A ten projekt jest dziś bardziej realny, niż mogłoby się wydawać jeszcze kilka miesięcy temu" - uważa Tusk.

"Przy kwestii kursu pieczęć dyskrecji musi być zachowana"

Podkreślił, że część przepisów "Eurolandu", jeśli chodzi o warunki, okoliczności przyjęcia euro przez państwa aspirujące do tego, musi być zachowane w dyskrecji.

"Przy kwestii kursu pieczęć dyskrecji musi być zachowana. Dzisiaj jest z całą pewnością za wcześnie, aby szczególnie politycy wypowiadali się na temat potencjalnego kursu wymiany w tym finalnym momencie" - powiedział premier.

Tusk zadeklarował w połowie września, że jego rząd zrobi wszystko, aby do połowy 2011 r. przygotować Polskę do wprowadzenia euro - tak, aby Komisja Europejska mogła jeszcze w tym samym roku podjąć decyzję o wejściu Polski do strefy euro.

MF: harmonogram ws. euro jest gotowy

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska poinformowała, że rząd zajmie się we wtorek harmonogramem przyjęcia euro.

"Harmonogram jest gotowy i stanie na radzie ministrów we wtorek" - powiedziała dziś dziennikarzom w Sejmie.