Szczurek: Polski nie stać na wypłatę 500 zł na dziecko. Trzeba usunąć regułę wydatkową

02.11.2015, 15:54; Aktualizacja: 02.11.2015, 16:13
Mateusz Szczurek

Mateusz Szczurekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szczurek pytany był w poniedziałek przez dziennikarzy m.in. o to, czy budżet stać na realizację proponowanego przez PiS Programu Rodzina 500+.

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (21)

  • stary kawaler(2015-11-02 18:45) Zgłoś naruszenie 20

    Kolejny przykład źle adresowanej pomocy państwa, bo 500 zł. na dziecko dostaną także ci, którym powodzi się naprawdę dobrze i podatnicy nie powinni im nic dopłacać. Oczywiście trzeba walczyć z przekrętami, np. wyłudzeniami VAT-u i ze zjawiskiem tzw. optymalizacji podatkowej, czyli np. z udawaniem "Cypryjczyka" tylko po to, żeby wykiwać polskiego fiskusa, ale to jest bardzo trudny i długotrwały proces. Nikt rozsądny nie zakłada, że uzyska ta drogą ileś tam miliardów, bo to dzielenie skóry na niedźwiedziu, który jest póki co dość potężny i nie da się łatwo ze skóry obedrzeć. Tzw. dzietności się raczej w ten sposób nie zwiększy i znów pieniądze podatników pójdą nie tam, gdzie potrzeba.

    Odpowiedz
  • jak(2015-11-02 20:02) Zgłoś naruszenie 12

    'Polski nie stać na 500 zł' ale wg PO STAĆ NA ODPRAWY MILIONOWE , OŚMIORNICZKI , niemal DARMOWE MIESZKANIE I BIURO dla Komorowskiego.

    Odpowiedz
  • elook(2015-11-02 16:46) Zgłoś naruszenie 10

    Jakie to proste - zabrać kułakom supermarketom i dać dzieciom . Wracamy do komunizmu - Lenin się chichra w grobie.

    Odpowiedz
  • Marek(2015-11-02 20:08) Zgłoś naruszenie 12

    Panie Szczurek panu już dziękujemy ,dzięki takim jak Pan młodzi rodzą dzieci ale nie w Polsce i Pan ma patent jak pomóc polskiej rodzinie najlepiej PO i PSL przeznaczyć na odprawy i nagrody !

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-11-03 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Ministrze, proszę odpowiedzieć na poniższe pytania:
    1. czy Polskę stać na finansowanie Konkordatu?
    2. Czy Polskę stać na utrzymywanie Senatu?
    3. Czy Polskę stać na finansowanie partii politycznych?
    4. Czy Polskę stać na wszelkie przywileje emerytalne i i zwolnienia podatkowe, a w tym KK?
    Proszę o podobne uzasadnienie jak w przypadku dzieci, które nie zakładają partii wpływów i nie lobbują u rządzących!

    A recepta jest prosta logicznie i ekonomicznie! Ale może w moim myśleniu naiwna?
    Polskę będzie stać na emerytury dla kolejnych pokoleń, Polaków na rozsądną ilość potomstwa, gdy Polacy aktywni i kreatywni zawodowo będą zarabiać rozsądne - jak na obecną rzeczywistość ekonomiczną - pieniądze. Takie, które pozwolą na poczucie bezpieczeństwa, planowanie przyszłości i dzietności, bezpieczną starość i.t.d i t.p.

    Jestem przeciw bezmyślnemu, mechanicznemu rozdawnictwu, które promuje tylko jedną potrzebę biologiczną - prokreację, a nie motywuje do optymalnych życiowych strategi i traktuje Polaków jako prostaków, którym rzuca się ochłap.
    Polacy chcą sami o sobie stanowić, a podstawą są godne zarobki, za wszelką, uczciwą pracę!
    Nie motywują przywileje wybranych grup, nie motywują niskie płace na 2-3 etatach, zmęczenie psychofizyczne i świadomość, że ktoś za mniej ma więcej...
    Rządzącym, i idącym do władzy, brak zrozumienia PROCESÓW SPOŁECZNO-EKONOMICZNYCH, brak podstawowej wiedzy o CZŁOWIEKU i mechanizmach kierujących nim!

    Odpowiedz
  • anonim(2015-11-02 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe ze media tak krytycznie nie odnosza sie do pomysłów np: pana Ryszarda Petru typu 3 x 16 które były zwykła DEMAGOGIĄ i populizmem ale cóz kazdy lubi jak mu sie powie 'obńizymy podatki' Petru równiez nie powiedział skad miałby te pieniadze wziasc ?? skoro Polska ma deficyt a on chce obniżać podatki?? mozna owszem zlikwidowac armię ,policje służbę zdrowia czy szkolnictwo albo najlepiej zlikwidujmy wszystko 'niech nie bedzie niczego jak mawiał klasyk bo ci ekonomisci uprawiajacy lobbing maja gdzies taki poziom intelektualny jak kononowicz

    Odpowiedz
  • do pana Szczurka(2015-11-02 19:44) Zgłoś naruszenie 01

    A stać Polskę aby wielkie zagraniczne sieci sklepów płaciły u nas ok. 1% podatku?

    Odpowiedz
  • pracownik śmieciówki(2015-11-03 07:24) Zgłoś naruszenie 02

    na dziecko czy osobę niepełnosprawną nie stać a odprawy dla posłów i senatorów stać? przecież ich umowy o pracę wygasły a nie zostali zwolnieni. Nic nie powinni dostać tak jak my wszyscy pracujący na śmieciówkach.

    Odpowiedz
  • obieżyświat(2015-11-02 19:39) Zgłoś naruszenie 02

    Szczurek niech już spada do dziury ,najlepiej Kopaczki.

    Odpowiedz
  • Wy, szczurek, jesteście taki gryzoń(2015-11-02 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    na jeden kop. I zdychacie z głodu w powietrzu, capisci?

    Odpowiedz
  • Heheniek Hahacz(2015-11-02 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Polski nie stać na hodowlę szczurów

    Odpowiedz
  • Znajdą się pieniądze, niech się złodzieje martwią?(2015-11-02 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pis skonfiskuje zagrabiony majątek przez ekipę rządzącą i pieniądze się znajdą

    Odpowiedz
  • yakitaki(2015-11-02 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ale na emerytury dla "braci starszych" to się znalazło ']

    Odpowiedz
  • brytan(2015-11-02 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    panie szczur czy pan wie co pan mówi dla rodzica te 500 zł to kupa kasy.do komornego dołoży a resztę swoiej wypłaty nażarcie przeznaczy.

    Odpowiedz
  • Bajer(2015-11-02 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nie stać? Jak to możliwe w kraju, w którym podobno gospodarka kwitnie? W kraju, który suchą stopą przeszedł na kryzys?

    Odpowiedz
  • Prorok(2015-11-02 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Heh... I muszę jeszcze uzupełnić o najnowsze informacje: "23-procentowym podatkiem VAT zostali obciążeni rolnicy, którzy otrzymali unijne rekompensaty za przekazanie m.in. owoców dobroczynnym organizacjom. (...) Decyzję w tej sprawie podjął minister finansów Mateusz Szczurek."

    Odpowiedz
  • Prorok(2015-11-02 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Za to stać było Polskę rządzoną przez PO na różne ich fanaberie, jak pigułka Ella-One dla niemal wszystkich (bez mrugnięcia okiem co do kosztów), małżeństwa homo, uzgadnianie płci, in vitro za miliony złotych, tzw. uchodźców, choć dla własnego narodu brakuje na podstawowe często rzeczy itd. ... Cóż pan, panie Szczurek zrobił dla Polski? Wielka zasługa, że nie podniósł pan jeszcze wyżej VAT-u? Zlikwidował pan dziurę budżetową? Spłacił długi? Odbudował gospodarkę kraju? Nic z tych rzeczy. Co pan zrobił dla Polaków, dla obywateli polskich (nie zaś dla kolegów z bratnich sił)? By żyło się lepiej - tak? No, zależy komu. Jeśli państwo traktuje się jak prywatny folwark, jako wspólnotę prywaty i egoizmu, nie zaś jako wspólnotę dobra, to pewnie można tak rozumować. Jeśli obcym się pomaga, a swoich się niszczy, jak to było za ostatnich rządów, to pewnie też tak to wygląda, jak przedstawia pan Szczurek. Trzeba by trochę dobrej woli... Nie wystarczy wyprzedawać cały czas po trochu dóbr krajowych i czerpać jeszcze z tego korzyści, jak obserwowaliśmy to choćby tylko w słynnych aferach. Zły to ptak, co na własne gniazdo kale - głosi przysłowie. Lepiej więc nie zabierać niezbyt mądrze głosu; głosu czystej (albo raczej brudnej) propagandy dołowych sił. One są puste wewnętrznie i ani nie zapłacą, ani nie zabiorą.

    Odpowiedz
  • ech(2015-11-02 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    Piszę od dawna . PO stoi na straży i chroni interesy wielkiego kapitału. Musi to robić czyimś kosztem , i są to zwykli Polacy. Do widzenia i apage Satanas.

    Odpowiedz
  • Dzieciowytwarzacz(2015-11-02 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Te pieniądze przeznaczone na tanie mieszkania czynszowe dla młodych
    przyniosłyby lepszy efekt demograficzny niż rozdawnictwo budżetowej forsy

    Odpowiedz
  • ???(2015-11-02 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie ,że nie stać - ale stać Prezesom spólek węglowych po pseudo prywatyzacji było podnieś płace o 300% a Radnym diety o 450%.
    Było też stać nabrać POzyczki z zagranicy aby Donaldowi wybudować stadiony gdyż On uwielbiał haratać w gałę.

    Odpowiedz