Według prognoz ZBP, w 2010 roku z usług bankowych za pośrednictwem Internetu będzie aktywnie korzystało 10 milionów klientów.

Na koniec I półrocza 2008 r. liczba ta przekroczyła 6,4 mln , w tym 653 tys. to małe i średnie firmy.

Liczba klientów, z którymi banki mają podpisaną umowę bankowości elektronicznej przekroczyła 11,2 mln. Z dostępu do kont bankowych przez Internet korzysta 86 tys. klientów korporacyjnych.

W I półroczu umowę o korzystanie z internetowego dostępu do rachunku podpisało 1,4 mln klientów. W tym czasie o ponad 900 tys. wzrosła liczba klientów, którzy aktywnie korzystają z bankowości elektronicznej.

"Zakładamy, że pod koniec tego roku na rynku będzie 31,5 miliona kart płatniczych, w tym około 10 milionów to będą karty kredytowe"

ZBP podał, że aktywny klient miesięcznie wykonuje 4 przelewy elektroniczne (w przypadku małych i średnich firm jest to 19 przelewów na miesiąc) oraz korzysta z innych bezgotówkowych form płatności.

Według danych ZBP, na koniec II kwartału karty płatnicze posiadało 28,1 mln klientów, w tym 8,5 mln to karty kredytowe, 19,1 mln karty debetowe, a 430,1 tys. to karty obciążeniowe.

"Zakładamy, że pod koniec tego roku na rynku będzie 31,5 miliona kart płatniczych, w tym około 10 milionów to będą karty kredytowe" - powiedział dyrektor ds. systemów płatniczych i bankowości elektronicznej w ZBP Remigiusz Kaszubski.

Dodał, że obecnie 2,9 mln kart (11%) ma wbudowany mikroprocesor, a do końca 2010 roku wszystkie karty powinny być wyposażone w ten element.