statystyki

Strefy ekonomiczne czeka powyborczy zastój? Inwestorzy zabiegają o ich rozszerzenie

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto14.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 14.10.2015, 09:51

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Inwestorzy boją się powyborczego zastoju i zabiegają, by jak najszybciej włączyć do SSE nowe obszary. Popyt na grunty jest rekordowo wysoki

Reklama


Od początku roku do 12 specjalnych stref ekonomicznych (przeankietowanych na tę okoliczność przez DGP) włączone zostały tereny o powierzchni 739,5 ha. To nie koniec. W najbliższym czasie liczą na włączenie kolejnych 1,88 tys. ha, przy czym wnioski o rozszerzenie dotyczące 81 proc. tych gruntów już znajdują się w Ministerstwie Gospodarki. Jeśli rząd zaakceptuje je do grudnia, powierzchnia tej dwunastki powiększyłaby się w całym roku o ponad 2,26 tys. ha. Ostatni raz obszar SSE – i to wszystkich 14 – wzrósł w ciągu roku o ponad 2 tys. ha w 2011 r. Rozmówcy DGP wskazują na jedno ważne podobieństwo łączące tamten okres z rokiem 2015: wybory parlamentarne.

– Ewidentnie mają wpływ na wzrost aktywności we włączaniu do stref nowych obszarów. Inwestorzy zarządzający strefami i lokalne władze chcą uniknąć sytuacji, w której w przypadku zmiany władzy decyzje o rozszerzaniu SSE będą się opóźniały. Także w 2011 r., kiedy ryzyko zmiany partii rządzącej było znacznie mniejsze, starano się dopychać zatwierdzenie wniosków kolanem przed wyborami – mówi DGP przedstawiciel firmy doradzającej inwestującym w strefach. Bo ci i dziś są zaniepokojeni komplikacjami w związku z wyborami. – Każde opóźnienie może negatywnie wpłynąć na nasz projekt. Chcemy w Siechnicach wybudować zakład produkcyjny oraz rozbudować istniejący we Wrocławiu. Koszt – 100 mln zł. Dlatego ubiegamy się o rozszerzenie legnickiej strefy na te grunty – wyjaśnia Magdalena Karcz z Grupy Hasco. Firma do tej pory wydała na przygotowanie projektów 1,5 mln zł.

Strefy przyznają: inwestorzy mocno naciskają, by ująć się za nimi w resorcie gospodarki. Ale ten zapytany o dokładną liczbę wniosków o powiększenie SSE czekających na rozstrzygnięcie nie odpowiedział.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane