W Polsce dodatkowo - ze względu na skalę wypadków drogowych oraz liczbę zabitych i rannych - od 12 do 19 października obchodzimy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W poniedziałek zostanie też zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna "Ograniczenia prędkości ratują życie", którą organizują wspólnie: Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego i Komenda Główna Policji.

Z danych KE wynika, że największe zagrożenie na drogach stanowią: przekraczanie dozwolonej prędkości, nietrzeźwość kierowców, niezapinanie pasów, brak widoczności pieszych i rowerzystów oraz nieużywanie kasków przez rowerzystów.

Również w Polsce najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych jest przekraczanie wyznaczonej prędkości - ponad 30 proc. Do tego 72 proc. wypadków ma miejsce na terenie zabudowanym: 54 proc. w miastach i 18 proc. na drogach przebiegających przez małe miejscowości.

Przewodnim hasłem dnia jest "Bezpieczeństwo w naszych miastach"

Stąd też rozpoczynająca się w poniedziałek kampania podkreślać będzie wagę przestrzegania wyznaczonych limitów prędkości. "Prędkość jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na tragiczne skutki wypadków drogowych. Kampania +Ograniczenia prędkości ratują życie+ ma uzmysłowić wszystkim, że poprawa bezpieczeństwa drogowego w Polsce może nastąpić dopiero wtedy, gdy zmieni się świadomość wszystkich użytkowników dróg, a kierowcy zrozumieją, że wypadek jest konsekwencją naszych osobistych decyzji" - podkreśla Andrzej Grzegorczyk z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kampania "Ograniczenia prędkości ratują życie" obejmie całą Polskę i będzie emitowana w kinach, Internecie oraz radiu. Reklamy przypominające o przestrzeganiu wyznaczonych limitów prędkości będą umieszczone także na tyłach autobusów, billbordach oraz ulotkach rozdawanych przez policję i na stacjach benzynowych.

Unijna strategia, której częścią są obchody Europejskiego Dnia BRD zakłada, że w okresie dekady uda się uratować 27 tys. potencjalnych ofiar wypadków drogowych. Tegoroczny Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest już drugim. Przewodnim hasłem dnia jest "Bezpieczeństwo w naszych miastach".