Przedsiębiorcy z Polski od początku 2007 roku uzyskali 45 kontraktów w krajach Unii Europejskiej na ponad 117 336 tys. euro.

Jest o co walczyć, bo zamawiający w krajach Unii Europjskiej wydają roczne ponad 2 biliony euro na dostawy, usługi i roboty budowlane. Większość zdobytych w tym roku zamówień dotyczyła dostaw lub usług (odpowiednio 29 i 15).
Gorzej wiedzie się polskim firmom na rynku budowlanym (tylko jedna we Francji).
Najbardziej interesujące dla polskich firm są rynki Czech, Węgier, Niemiec i Belgii, jednak najwyższą wartość miały kontrakty uzyskane na Łotwie, bo ok. 14 491 741 euro. Nasi przedsiębiorcy starają się także o kontrakty w nowo przyjętych państwach Unii Europejskiej, w Bułgarii i Rumunii. Sukcesem zakończyło się postępowanie w Rumunii na usługi o wartości 436 343 euro.
W Czechach wiele przetargów wygrywa Grupa Famur, która jest największym w Polsce producentem i dostawcą maszyn przeznaczonych dla sektora górniczego.
- Czeski przemysł górniczy jest technicznie na bardzo wysokim poziomie i generuje ciągłe zapotrzebowanie na nowy, specjalistyczny sprzęt wydobywczy. Tamtejsze kopalnie to bardzo dobry partner handlowy, z którym od wielu lat z sukcesem współpracujemy realizując nasze plany międzynarodowej ekspansji - wskazuje Waldemar Łaski, wiceprezes zarządu Grupy Famur SA.
Kontrakty o bardzo wysokiej wartości zdobywa w krajach UE także Solaris Bus & Coach. Swój sukces zawdzięcza stałemu monitoringowi ogłoszeń o zamówieniach w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz dzięki rozbudowanej sieci przedstawicielstw handlowych, także w Rumunii i Bułgarii.
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA
Polscy wykonawcy / DGP