W przypadku kredytu w kwocie 200 tys. zł rozłożonego na 30 lat zwyżka oprocentowania przełożyła się na wzrost raty o prawie 15 zł i trzeba miesięcznie wysłać do banku 1254 zł.

Oprocentowanie kredytów we franku szwajcarskim wynosi teraz 4,12 proc. Rata takiego kredytu wynosi 981 zł i w ciągu tygodnia wzrosła o ponad 8 zł z powodu wzrostu kursu franka. Średni kurs sprawdzony w 20 bankach wyniósł 2,3 zł. Średni spread na rynku (a więc różnica między kursem kupna i sprzedaży, czyli tym, po którym kredyt jest wypłacany, oraz tym, po jakim przeliczane są raty) wyniósł w przypadku franka 4,55 proc.

Najczęściej klienci poszukują kredytu w wysokości 246-247 tys. zł, ale dla najczęściej poszukiwanego kredytu we frankach średnia kwota obniżyła się o 6 tys. zł. Średni okres spłaty kredytu wynosi obecnie 27 lat dla kredytów złotowych i 29 lat dla kredytów we frankach. Przeciętny wkład własny wynosi 15 proc. wartości kupowanej nieruchomości. W ostatnim tygodniu ceny mieszkań przestały piąć się w górę, a w Trójmieście spadły o 1,4 proc. Średnia cena metra kwadratowego wynosi 7 tys. zł, w przypadku mieszkań dwupokojowych wynosi 7 tys. zł. W Warszawie cena metra niemal się nie zmieniła i wynosi 8571 zł.

MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl