Koncentracja działań na wybranych celach ma się przyczynić do osiągnięcia lepszych efektów wzrostu gospodarczego w skali całej Unii.
Unia Europejska realizuje tzw. politykę spójności, której celem jest wzrost gospodarczy całej Wspólnoty przy jednoczesnym wyrównywaniu poziomu poszczególnych państw członkowskich. Środki na ten cel udostępniane są w ramach dwóch głównych funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Podstawę do planowania sposobu ich wykorzystania w latach 2014-2020 jest Strategia Europa 2020, w której określone zostało 11 celów tematycznych: ● badania i działalność innowacyjna ● technologie informacyjno-komunikacyjne ● konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw ● przejście na gospodarkę niskoemisyjną ● dostosowanie do zmian klimatycznych oraz zapobieganie ryzyku i zarządzanie nim ● ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów ● zrównoważony transport oraz usuwanie wąskich gardeł w kluczowych infrastrukturach sieciowych ● promowanie zatrudnienia i wspieranie mobilności siły roboczej ● integracja społeczna i zwalczanie ubóstwa ● edukacja, poszerzanie umiejętności i ustawiczne kształcenie ● skuteczna administracja publiczna.
Wokół tych dziedzin mają się koncentrować programy operacyjne i fundusze. Aby zapewnić jeszcze większą efektywność w skali całej Unii, Komisja Europejska wprowadziła nowy model wsparcia, tzw. Ring-Fencing. Nakłada on na wszystkie regiony minimalne poziomy wykorzystania środków z określonego funduszu na konkretne cele tematyczne. Są one zróżnicowane w zależności od poziomu rozwoju danego regionu. W naszym kraju odrębne pułapy dotyczą województwa mazowieckiego, które jako pierwszy polski region awansowało do grona bardziej rozwiniętych.
Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w minimum 50 proc. w regionach słabiej rozwiniętych oraz co najmniej 60 proc. na Mazowszu powinny zostać skierowane na wsparcie innowacji, badań naukowych, technologii informacyjno-komunikacyjnych, konkurencyjności przedsiębiorstw oraz gospodarki niskoemisyjnej. Ten ostatni sektor ma być szczególnie wspierany – należy na niego przeznaczyć min. 10 proc. środków w 15 województwach i min. 20 proc. w woj. mazowieckim.
Kolejne ograniczenie dotyczy łącznie obu funduszy i ustanowione zostało w odniesieniu do celów społecznych dotyczących zatrudnienia, włączenia społecznego i edukacji. W regionach słabiej rozwiniętych należy przeznaczyć na nie 20–25 proc. funduszy, zaś na Mazowszu 45–50 proc.
Z Europejskiego Funduszu Społecznego minimum 20 proc. musi zostać skierowane na działania związane z włączeniem społecznym i ograniczaniem ubóstwa. Koncentracja tematyczna w EFS przejawia się również w obowiązku przeznaczenia na maksymalnie 4 priorytety inwestycyjne w ramach każdego programu operacyjnego – 60 proc. środków tego funduszu dla regionów najsłabiej rozwiniętych.
Wspierane ma być również wzmocnienie polityki miejskiej. Komisja Europejska zaproponowała, aby na rozwój miast każde państwo członkowskie obowiązkowo przeznaczało 5 proc. środków EFRR.
Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju,
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.