Pośrednicy nieruchomości najczęściej korzystają z kancelarii prawnych, zaś firmy deweloperskie przeważnie zatrudniają własnych prawników. Tylko największe firmy specjalizujące się w budowie nieruchomości korzystają z pomocy prawnej renomowanych kancelarii.

Gazeta Prawna zwróciła się do pośredników nieruchomości, zarządców oraz firm budowlanych i deweloperskich o wskazanie kancelarii prawnych specjalizujących się w obrocie nieruchomościami. Okazało się, że rynek tych usług nie jest tak duży, jak się powszechnie uważa. Chociaż w Polsce buduje się więcej niż w poprzednich latach, to nadal liczba prawników specjalizujących się w tej problematyce nie jest duża. Dodatkowo na rynku pojawił się wyraźny podział. Wielcy deweloperzy korzystają z pomocy prawnej zachodnich kancelarii, które obsługują ich także w innych krajach. Natomiast polscy deweloperzy przeważnie zwracają się o pomoc prawną do polskich prawników. Problem jednak polega na tym, że nie można porównywać wielkich kancelarii prawnych doradzających w realizacji największych inwestycji w Polsce, nawet z największymi kancelarii działającymi na danym terenie, np. Mazowszu, Wybrzeżu czy na Śląsku. Dodatkowo pojawia się problem opłat. Agencje nieruchomości zwracają uwagę, że usługi kancelarii prawnych dla pośredników są na ogół płatne. Natomiast doradztwo wynikające z czynności kancelarii notarialnych z natury jest bezpłatne. Wynika to z faktu, że na kancelarii notarialnej ciąży odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie umowy notarialnej. Do umowy ma dostęp pośrednik, konsultuje ją i w oczywisty sposób korzysta z doradztwa notariusza. Z tego też powodu agencje nieruchomości, żeby obniżyć koszty działalności, a tym samym zachęcić klientów do skorzystania właśnie z nich usług, o pomoc prawną zwracają się właśnie do notariuszy. Nie bez znaczenia jest fakt, że notariusz jest osobą zaufania publicznego korzystającą z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Równocześnie jednym z podstawowych założeń notariatu jest bezstronność. Dodatkowo ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 369 z późn. zm.) określa, że notariusz jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne. Co więcej, obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza. Natomiast obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. W tych wypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić notariusza minister sprawiedliwości. Tym samym notariusz zawsze jest bezstronnym strażnikiem prawa.

JAK POWSTAWAŁ RANKING


W czasie przygotowania rankingu kancelarii prawnych specjalizujących się w obrocie nieruchomościami o pomoc we wskazaniu kancelarii notarialnych świadczących usługi na najwyższym poziomie zwróciliśmy się do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Organizacja ta w całej Polsce zrzesza 26 stowarzyszeń (w tym 21 stowarzyszeń pośredników oraz 5 stowarzyszeń zarządców nieruchomości), czyli w sumie około 2200 osób. Przedstawiamy kancelarie notarialne, które uzyskały maksymalną liczbę punktów.