Efektem innowacji jest często zastrzeżenie praw do wynalazku, wzoru użytkowego czy przemysłowego albo praw autorskich, co zapewnia wyłączne prawo do wprowadzenia innowacji do obrotu przez pewien czas i gwarantuje opłatę za wykorzystanie wynalazku.
Proces innowacyjny jest bardzo kosztowny, naśladownictwo już nie. Bez ochrony własności intelektualnej ponoszenie nakładów na innowacje może być nieopłacalne. W Polsce zaledwie 16 proc. średnich i tylko 7 proc. małych firm zgłosiło w 2004 roku wynalazki do ochrony. Aby zachęcić przedsiębiorstwa do zwiększenia aktywności w tym zakresie, PARP będzie wspierała proces ochrony własności intelektualnej poprzez działania opisane w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka w Priorytecie 5 - Dyfuzja innowacyjności, Działanie 4 - zarządzanie własnością intelektualną. Budżet działania wynosi 39 mln euro. Celem jest poprawa efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej, w tym uzyskiwanie ochrony praw własności przemysłowej.
Działanie ma zwiększyć liczbę zgłoszeń praw własności przemysłowej składanych za granicą i ułatwić realizację ochrony. Dofinansowane będą również projekty zwiększające świadomość praw i możliwości ochrony własności przemysłowej oraz korzyści płynących z objęcia rozwiązań ochroną.
Dofinansowanie moża otrzymać m.in. na:
  • pokrycie kosztów uzyskania praw własności przemysłowej poza granicami Polski (z wyłączeniem kosztów dotyczących znaków towarowych) obejmujących koszty przygotowania zgłoszenia przez rzecznika patentowego, opłat urzędowych za dokonanie zgłoszenia wynalazku/wzoru użytkowego/wzoru przemysłowego, koszty tłumaczenia, wznowienia zgłoszenia;
  • koszta związane z postępowaniem w zakresie:
- unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji;
- unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wskutek sprzeciwu uznanego przez uprawnionego za bezzasadny;
- stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji;
■ projekty dotyczące upowszechnienia wiedzy na temat korzyści wynikających z ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwach (w tym projekty promocyjne i informacyjne mające na celu wzrost świadomości przedsiębiorców z korzyści płynących z ochrony własności intelektualnej, a także projekty informacyjne dotyczące metod i możliwości ochrony własności intelektualnej).
W przypadku pierwszych dwóch typów projektów grupą, która będzie mogła starać się o pomoc, będą przedsiębiorcy i osoby fizyczne, którzy chcieliby opatentować swoje wynalazki. Dotacje będą udzielane w trybie konkursowym, wsparcie otrzymają projekty, które otrzymają wymaganą do dofinansowania minimalną liczbę punktów. W przypadku trzeciego projektodawcami będą przedsiębiorcy, agencje PR, organizacje otoczenia biznesu.
MONIKA KARWAT-BURY,
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
ikona lupy />
DGP