statystyki

Oglądamy w markecie, kupujemy w internecie. I odwrotnie

autor: Sylwia Czubkowska15.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 15.07.2014, 08:33
Świat wirtualny i realny mieszają się podczas zakupów

Świat wirtualny i realny mieszają się podczas zakupówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

ROPO i odwrócone ROPO to przyszłość handlu. Nowe badania pokazują, czego klienci szukają w internecie, a kupują w markecie. I odwrotnie: co obejrzą sobie na żywo, ale ściągną towar z internetu. To już norma, wszyscy to robią.

Coraz więcej decyzji o wydaniu pieniędzy podejmujemy dopiero po dokładnym zbadaniu produktów – tak w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych. Mamy też wypracowane zakupowe nawyki – w zależności od rodzaju poszukiwanego produktu. Elektronikę częściej nabywamy w e-sklepach. Za to gdy urządzamy, budujemy czy remontujemy mieszkanie, wciąż wolimy jechać po potrzebne nam towary, niż dostać je np. kurierem.

– Nie mam na sobie nic, czego bym nie kupił w internecie. No i wszystkie urządzenia domowe, RTV, AGD, meble, większość kosmetyków i coraz więcej produktów spożywczych też kupuję online. A zanim się zdecyduję na poważniejszy zakup, to dokładnie sprawdzam, co też o nim mówi sieciowa mądrość. Czy nie ma ostrzegających, negatywnych ocen – opowiada Andrzej Garapich, szef spółki Polskie Badania Internetu. – Nie wyobrażam sobie dziś powrotu do starego modelu, kiedy można było najwyżej pobiegać ze sklepu do sklepu i sprawdzać, gdzie można coś taniej kupić – dodaje. On reprezentuje jeszcze dosyć wąską grupę heavy userów w zakupach internetowych, ale coraz więcej osób, nawet jeżeli regularnie w sieci zakupów nie robi, to i tak z niej w celach zakupowych korzysta.

Nie ma już więc właściwie handlowca, który nie zna terminów ROPO i odwrócone ROPO, czyli Research Online, Purchase Offline oraz Research Offline, Purchase Online. Oznaczają one: „sprawdzam w sieci, kupuję w sklepie” i przeciwnie – „oglądam, wypróbowuję na żywo, a w internecie szukam najtańszej opcji”.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gra(2014-07-15 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    kupiłam opiekacz z rożnem w sklepie i przepłaciłam ponad 100 zł w porównaniu do identycznego w sieci. Niestety, nie sprawdziłam wcześniej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane