statystyki

Rekordowo niskie podwyżki rent i emerytur. Na tegorocznej rewaloryzacji budżet zaoszczędzi nawet 1,3 mld zł

autor: Grzegorz Osiecki29.01.2014, 07:40; Aktualizacja: 29.01.2014, 08:44
Jak może wyglądać waloryzacja rent i emerytur w 2014 r.

Jak może wyglądać waloryzacja rent i emerytur w 2014 r.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W tym roku rewaloryzacja emerytur będzie najniższa od dekady. Wszystkiemu winna bardzo niska inflacja.

reklama


reklama


Jak wstępnie szacuje resort pracy, 1,3 mld zł może oszczędzić budżet na waloryzacji emerytur. Wprawdzie nie zmieniły się zasady jej wyliczania, ale wskaźniki będące podstawą obliczeń okazały się niższe, niż rząd założył, projektując budżet na 2014 r. Teraz zastanawia się, co zrobić z tym ponad miliardem ekstra. Wydać czy złożyć na ołtarzu walki z deficytem.

Emerytury i renty zwiększa się co rok o średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Do tego dodaje się 20 proc. realnego wzrostu płac. Pierwszy składnik ma zapewnić, że realnie świadczenia nie spadną, a drugi, że nie stracą zbyt dużo dystansu do rosnących płac. – Mieliśmy w 2013 r. inflacyjną niespodziankę – tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credite Agricole.

Przygotowując budżet na 2014 r., rząd założył, że inflacja na koniec 2013 r. wyniesie 1,9 proc., a płace wzrosną o 1,2 proc. Dlatego szacowano, że emerytury i renty wzrosną o 2,14 proc. Ale już wiadomo, że inflacja wyniosła 1,1 proc. Gdyby więc realny wzrost płac utrzymał się na zakładanym poziomie, to waloryzacja byłaby niższa i wyniosłaby 1,34 proc. Byłaby niższa od zakładanej o 0,8 pkt proc. Ponieważ 1 pkt proc. podwyżki świadczeń odpowiada 1,66 mld zł, resort pracy szacuje nadwyżkę na wspomniane 1,3 mld.

Ostateczna suma znana będzie w ciągu dwóch tygodni, bo 11 lutego prezes GUS ma obowiązek podać, o ile realnie wzrosło przeciętne wynagrodzenie. Ten wzrost może być nieco wyższy, niż założył rząd, i wynieść ok. 2,5 proc. Wówczas i waloryzacja byłaby wyższa od 1,34 proc. i wyniosła 1,6 proc. Ale nawet wtedy suma wypłacona na podwyżki przez budżet byłaby niższa. W takim przypadku o 900 mln zł.

Na pewno nie ucieszą się z tego emeryci. Bo choć nie stracą i podwyżka świadczeń będzie wyższa od inflacji, to dostaną mniej, niż oczekiwali. To najniższa waloryzacja od 2002 r. Wówczas także w efekcie spowolnienia renty i emerytury wzrosły zaledwie o pół procentu.

Z kolei rząd może na tym ruchu zaoszczędzić. W połowie 2013 r., szykując budżet, oceniał, że podwyżka świadczeń będzie kosztowała 3,5 mld zł. Niższy wskaźnik waloryzacji może oznaczać, że suma będzie niższa o jedną trzecią. Mniejsze wydatki na emerytury oznaczają, że także dotacja z budżetu mająca zasypać deficyt w ZUS będzie mniejsza. I tego chciałby minister finansów.

Ale resort pracy nie wyklucza innych pomysłów. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich dotyczące odebrania świadczeń pielęgnacyjnych opiekunom osób niepełnosprawnych. Choć rząd nie musi wypłacać zaległych świadczeń, to trybunał zobowiązał go do opracowania zasad wypłacania świadczeń na nowych zasadach.

Na to potrzebne będą dodatkowe pieniądze, których w budżecie na 2014 r. nie zapisano. Oszczędności na emeryturach mogłyby zostać przeznaczone na ten cel.

Wydać czy złożyć na ołtarzu walki z deficytem? Rząd ma teraz dylemat

Jak wynika z naszych informacji, w rządzie pojawił się także pomysł wykorzystania oszczędności na wypłaty jednorazowych dodatków dla emerytów i rencistów. Nie wiadomo, czy miałby dotyczyć tylko najniższych świadczeń, czy wszystkich. Na razie to wstępna idea i nie wiadomo, czy zobaczymy ją choćby jako projekt założeń do ustawy.

Niskie podwyżki rent i emerytur w tym roku mogą się okazać przeszkodą dla zapowiedzi ministra pracy i polityki społecznej zmian zasad waloryzacji emerytur. Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by tylko minimalna emerytura była waloryzowana wskaźnikiem inflacji i wzrostu płac. Pozostałe miałyby być podwyższane wyłącznie o wskaźnik inflacji. Dla budżetu takie rozwiązanie byłoby neutralne.

Jak zmienią się emerytury po waloryzacji, sprawdź na dziennik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • StAAbrA(2014-01-29 12:46) Odpowiedz 10

    Inflację ustala mafia i mafia "rewaloryzuje" świadczenia . Koniaczek ?

  • stan47.emeryt(2014-01-29 12:44) Odpowiedz 10

    Byłoby uczciwie gdyby oddał tym których okradł w 2012 roku przy okazji tzw waloryzacji kwotowej.

  • senior(2014-01-29 12:45) Odpowiedz 10

    ZA PIS WALORYZACJA BYŁA 6,7% !!! BYŁO TO ZŁODZIEJSKICH RZĄDACH PZPR (SLD) .

  • 2(2014-01-29 12:38) Odpowiedz 00

    uśpić wszystkich rencistów i emerytów, toż to darmozjady i zakały narodu, dlaczego oni tak długo żyją na przekór rządom

  • EMERYT 67 l(2014-01-29 13:37) Odpowiedz 00

    ******** PO-PSL-SLD-RP zlodziejska holota i tylko mysla jak sie zalapac teraz na stolek do UE. CZY WY ;; emeryci, rencisci, bezrobotni, na smieciowych,,za 1100 zl pensji i inni zebracy chociaz troche myslicie ?? ile nas jest i wiaki sposob oni moga wygrac wybory. WIDZICIE jacy oni sa pewni siebie --o czym to wszystko swiadczy??

  • Tosia(2014-01-29 13:37) Odpowiedz 00

    W wyniku przestępstw, złodziejstwa. korupcji w interesach biznesowych z Polski w 2011 roku wypłynęło do zagranicznych banków ponad 9 miliardów dolarów! Może szanowni redaktorzy tego dziennika napisali coś na ten temat. Oto obłuda i oszustwo Tuska. Dlaczego nie zajmuje się tymi oszustami! Bo on i posłowie doprowadzili ustawami do tego, że tak wolno i jest to bezkarne! Winne są wszyskie partie, które rządziły! Wielu polityków jest powiązanych z tą mafią!Najprościej okraść emerytów i inne słabsze grupy społeczne! Biedaków nie potrzebują, to tylko kula u nogi, muszą do nich dokładać.To samo jest z chorymi! Policja i prokuratorzy zajmują się bzdurami, a niejedne oszustwa na wielką skalę są umarzane.

  • emeryt0_1(2014-01-29 13:35) Odpowiedz 00

    Emeryci i renciści wybierzcie na trzecią kadencję tych morderców a szybciej zdechniecie z głodu.
    Zobaczcie jak opływają w luksusach ci którzy mają obowiązek dbać o naród.
    Sprzedali już wszystko albo prawie wszystko to muszą oszczędzać na tych najuboższych. Sobie złodzieje nie odbiorą bo tym padalcom ciągle mało.

  • Emeryt(2014-01-29 13:20) Odpowiedz 00

    Ate chamy z PO,SLD I Palikot zajmuja sie tylko Macierewiczem zdejmowaniem krzyzy i dzender!!

  • felek(2014-01-29 13:14) Odpowiedz 00

    emeryci.powinni.się.zrzeknac.podwyżek.emerytur.na.premie.rzadzacych.premierze.dlozej.naszej.biedy.jak.waszej.rozkoszy

  • Emeryt(2014-01-29 13:12) Odpowiedz 00

    I jeszcze jeden zdrugim -zlodziej- POwiec smie zajbierac tu glos. ALE ICH DWUCH PO wskich radnych na zakup za 5 miln szpitala jest stac. A ty czlowieku zyj za 800zl.. To sa dobiero ,,sq...yny..

  • emeryt(2014-01-29 13:04) Odpowiedz 00

    Niska inflacja ? To my chyba już liczyć nie umiemy. Z dnia na dzień wszystko drożeje. Ciekawe co jest brane do wyliczania - lokomotywy, powietrze, piasek oczywiście wszystko na polecenie PO , aby "nam się żyło lepiej". Ciekawe dlaczego sobie nic nie odejmą tylko wypłacają wysokie premie i nagrody bo płace są zamrożone. Emerytury i renty też mogą zamrozić a dać takie same nagrody i premie.

  • opa(2014-01-29 12:40) Odpowiedz 00

    To paradoks ekonomiczny ! Niska inflacja, a wszystko drożeje na potęgę !
    Nie ma takiej dziedziny i rzeczy, która by nie zdrożała od nowego roku i to nie o procent inflacji, tylko zaczyna się od 5% wzwyż aż do 50%.
    Emerytom da się 1,3% i niech sobie radzą, bo rząd sobie na pewno poradzi !

  • gość(2014-01-29 12:36) Odpowiedz 00

    Wszyscy emeryci i renciści musicie pamiętać o tych "podwyżkach" emerytur i rent za 2014 rok przy najbliższych wyborach do EuroKołchozu i samorządowych w tym roku oraz w przyszłym 2015 roku w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu RP i wyborach prezydenckich. Przy urnach wszyscy Polacy powinniśmy POpaprańcom i ich towarzyszom z Z-PSLu oraz czerwonym z SLD i TR "podziękować" odpowiednio i nie poprzeć ich kandydatów. Myślę, że to będzie odpowiednia "nagroda" za ich dotychczasową bezczynność na niedolę emerytów i rencistów oraz najbiedniejszą część naszego społeczeństwa w tym również na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ale również na potrzeby najmłodszego pokolenia i braku perspektyw ich pracy w kraju i rozwoju.

  • obwatel(2014-01-29 12:39) Odpowiedz 00

    PO-PSL tj. TUSK I PIECHOCIŃSKI ZACZYNAJĄ POWOLNĄ EUTANAZJĘ emerytów i rencistów oraz NIEPEŁNOSPRAWNYCH ???

  • Starystef(2014-01-29 13:47) Odpowiedz 00

    Skur...syństwo i sto metrów mułu.Okradać biednych zawsze jest najłatwiej a ta -wybrana zresztą przez nas-chołota doskonale to potrafi.

  • emeryt 43 lata pracy(2014-01-29 12:36) Odpowiedz 00

    Drodzy emeryci jeszcze się dziwicie ze rzad nas okrada? ja juz dawno o tym wiem i się nie dziwię bo jak wcześniej powiedziano " rzad sie wyzywi '" A jeszcze mając emerytury i dodatki w postaci pensji poselskiej nie potrzebna jest im waloryzacja a co do statystyk gus to mój "belfer" mi powiedział tak : " jak ja zarabiam 99000zł a ty 1000 zł to srednio rzecz biorąc zarabiamy obaj po 50000zł i tak jest z tymi danym z CUS a jeczcze gdyby dodać do tego pensje z Brukseli to mozna dostać oczopląsów więc martwienie sie o to ze emeryt czy rencista nie ma na leki to zbyt trudne do zrozumienia przez rzadzacych. Również wmawianie nam ze młodzi muszą na nas pracować jest nieporozumieniem bo wiekszośc z nas przepracowała 40 lat i przez ten czas zus potrącał nam właśnie na emerytury i renty to powinien zagospodarować te składki tak zeby' pracowały " na siebie a nie stawiac sobie ekskluzywne gmachy i kupować drogie samochody a przy tym zatrudniać armię " bezproduktywnych darmozjadów" a że mieliśmy zawsze złych gospodarzy to jest jak jest-pozdrawiam emerytów i żeby na złość zrobić rządzącym żyjcie jak najdłużej.

  • emeryt %(2014-01-29 12:32) Odpowiedz 00

    SKORO TYLE ZAOSZCZĘDZILI..TO ODDADZĄ TO CO UKRADLI ?? wprowadzając zamiast waloryzacji % -kwotową. STAĆ "ICH" NA TO..?.TERAZ NIECH DADZĄ KWOTOWĄ !!! TE NIBY "ZAOSZCZĘDZONE " NIECH POdzielą dla NAJBIEDNIEJSZYCH,,JAK WTEDY.. na to ich ..nie stać/NIE FINANSOWO/ a moralnie. Oni POtrawią ukraść i "uzasadnić " wrażliwością sPOłeczną. TERAZ POkażcie WRAŻLIWOŚĆ..PIENIĘDZY WAM ZBYWA ..1,8 MLD PLN..POdzielicie na nagrody.."oczywista oczywistość "dl siebie i swoich.

  • genowefa(2014-01-29 12:21) Odpowiedz 00

    za 30 lat pracy mam 936 zł emerytury horror nie mam godnego życia ,a do garka trzeba włożyć na starość czeka mnie chyba dom starców

  • chudy(2014-01-29 12:17) Odpowiedz 00

    za 700zł niech sobie ryży farbę do włosów kupi

  • pączek(2014-01-29 12:11) Odpowiedz 00

    Jakiś dziwny ten wskaźnik, siła nabywcza złotego traci , płace głodowe i tylko inflacja na niskim poziomie ,choć na najniższym poziomie to są zarobki na umowach śmieciowych i życie większości emerytów .