statystyki

Kosiniak-Kamysz o OFE: Stabilność budżetu jest wartością konstytucyjną

03.01.2014, 08:30; Aktualizacja: 03.01.2014, 08:30
Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamyszźródło: newspix.pl

Stabilność budżetu jest wartością konstytucyjną - tak minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje dyskusje wokół OFE. Niedawno prezydent podpisał ustawę o Otwartych Funduszach Emerytalnych, jednocześnie wysyłając ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką niektórych ekonomistów, którzy wskazują, że sięganie do oszczędności Polaków dla ratowania budżetu jest niekonstytucyjne.

Proponowanej przez rząd reformy Otwartych Funduszy bronił na antenie radiowej Jedynki minister pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że stabilność finansów państwa jest istotna z punktu widzenia ustawy zasadniczej. Jak podkreślił, nie można oddzielać budżetu państwa od sytuacji emerytów i rencistów, oraz całego systemu zabezpieczenia społecznego. Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że stan finansów publicznych ma wpływ na dzisiejsze i przyszłe emerytury.

Ustawa o OFE przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

 • EWA(2014-01-03 09:04) Odpowiedz 00

  Doświadczenia na ludziach polegające na wprowadzaniu OFE a potem likwidacji OFE też są "wartością konstytucyjną"??? Niech ten nieuk zajmie się konstytucyjną wartością niedyskryminowania obywateli i przygotuje ustawę o podatkach dochodowych dla rolników, procentowych składkach emerytalnych i zdrowotnych. Specjalista od Konstytucji się znalażł! To dzięki takim draniom Konstytucja została przerobiona na szmatę!

 • jura(2014-01-03 09:44) Odpowiedz 00

  A zabieranie pieniędzy z OFE po to by kupować czołgi czy okręty wojenne jest zgodne z Konstytucją,brak zdolności zarządzania budrzetem powinno być powodem odwołanoa Rządu a nie rabowania Obywateli.

 • OFE to BANKRUT z GÓRĄ DŁUGÓW.(2014-01-03 09:51) Odpowiedz 00

  Grupa pseudo naukowców wymyśliła sposób łatwy i przyjemny ZBIJANIA KASY NA SPOŁECZEŃSTWIE i wybudowali sobie ZŁOTE KORYTO - SPOŁECZEŃSTWU DŁUGI DO SPŁATY.
  15-letnia przygoda z OFE to DŁUGI NETTO do SPŁATY dla całego społeczeństwa - Społeczeństwo nie będzie nic z tego miało ani jednej zł korzyści, tylko CZYSTA STRATA, SAME DŁUGI.

 • Ale odważny bałkot, kurde!(2014-01-03 13:07) Odpowiedz 00

  Tylko patrzeć, jak wartością konstytucyjną okaże się pieprzenie innych takich POdobnych głupot.

 • Do 4 nie wiem czy mówisz do mnie?(2014-01-03 14:13) Odpowiedz 00

  Jeżeli tak to ci wyjaśnię, jeżeli coś tu budzi wątpliwości?.
  Każde przedsiębiorstwo, spółka, każdy biznesmen robi przynajmniej raz w roku bilans działalności, czyli zestawienie aktywów i pasywów i oceni, czy masz zysk czy stratę.
  Bilans OFE to ich aktywa należy zestawić z ich pasywami /jakim kosztem powstały te pasywa?/, czyli z długami, ich pasywa są w ZUS-e i budżecie. Po zestawieniu okazuje się, że ich /OFE/ pasywa są dużo większe od ich aktywów tzn, bilans OFE jest ujemny, są na stratach netto. Oznacza to, że każdy uczestnik OFE wyjdzie z długami, niezależnie co mu zapiszą w tzw. aktywach.

 • Znawca(2014-01-03 15:51) Odpowiedz 00

  Ten naćpany burak z PSL-u , udający ministranta pracy.
  Tak troszczy się o 3 mln bezrobotnych Polaków.
  I to ma być wartością konstytucyjną dla uprzywilejowanych Tuskoebusa.
  Na których pozostali pracujący maja robić do wieku 67 lat.

 • thor39(2014-01-26 20:13) Odpowiedz 00

  Grabież i tyle.Pajace.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama