Niemieccy politycy poznali treść polskiego pytania zadanego w ramach projektu CNN 15 Second Debates. Zapytaliśmy o to, jaką rolę w walce z kryzysem w strefie euro powinny pełnić kraje bez euro takie jak Polska? Te, które mimo absencji wewnątrz Eurolandu chcą współdecydować o losach Wspólnoty. Czy i jeśli tak, to jaki powinny mieć wpływ na kształt budowanej właśnie nowej Unii? I jakie z tego wynikają prawa i obowiązki?
15 second debates. Zobacz odpowiedzi niemieckich polityków / GazetaPrawna.pl
Pytamy o to Niemców, bo to oni są głównymi rozgrywającymi w rozwiązywaniu kryzysu. To ich jako sojuszników traktuje Donald Tusk w walce o polskie miejsce przy stole na szczytach strefy euro. To Niemcy – wg polskiego premiera – mają nam pomóc w tym, by być przy stole, a nie w menu.
Przedstawiciele niemieckich partii będą mieli 24 godziny na zamieszczenie swoich 15-sekundowych odpowiedzi. Piętnaście sekund to akurat tyle, by nie zanudzić widzów, ale dość, by ich zainteresować.
Łącznie z zadanym dzisiaj przez DGP pytaniem niemieccy politycy usłyszą dziesięć innych o różnej tematyce. W kwestiach międzynarodowych dominują te o przyszłość polityki antykryzysowej, Egipt i Syrię. W kwestiach wewnętrznych padają pytania o konsekwencje kryzysu dla niemieckich podatników, ale także o perspektywy rozwoju zielonej energetyki.
Partnerem CNN w debacie oprócz DGP są: hiszpański dziennik „El Pais”, szwedzki dziennik „Expressen”, francuski dziennik ekonomiczny „Les Échos”, niemiecki tygodnik „Stern”, a także niemieckie stacje telewizyjne RTL i n-TV.