statystyki

Balcerowicz: To, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków

25.03.2013, 13:58; Aktualizacja: 25.03.2013, 14:03
U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.

U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.źródło: Bloomberg

O powrocie do szybkich wzrostów w gospodarce możemy zapomnieć - mówi prof. Leszek Balcerowicz. Były minister finansów i były prezes NBP nie zostawia na rządzących suchej nitki: to, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków.

reklama


reklama


Skoro były wicepremier, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, tak ostro krytykuje obecny rząd, może powinien przyłączyć się do Platformy Oburzonych? Przecież często jest oburzony.

- "To naciągane porównanie. Przed dwoma laty, gdy ruch oburzonych był szczególnie aktywny, byłem w San Francisco. To było zgromadzenie ludzi z poglądami i żądaniami zupełnie do siebie nieprzystającymi. Jedni byli przeciwko kapitalizmowi, a drudzy byli jak najbardziej za kapitalizmem. Mam wrażenie, że w ruchu inspirowanym przez Piotra Dudę, mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem" - mówi Balcerowicz. - "Nie zamierzam do nikogo się przyłączać. W 2007 założyłem Fundację FOR, która ma jednolity kierunek i ważną misję umacniania wolności i praworządności w Polsce."

Zdaniem profesora, główny problem Polski leży dziś nie w tym, jaki wzrost gospodarczy zanotujemy w tym, czy w przyszłym roku. Największego zagrożenia upatruje w sytuacji, kiedy już nigdy nie wrócimy na ścieżkę szybkiego rozwoju.
- "Mamy do czynienia z trzema negatywnymi tendencjami. W związku ze starzeniem się Polaków zatrudnienie będzie spadać. Do tego mamy bardzo niską stopę inwestycji prywatnych, co wiąże się z bardzo niską stopą oszczędności. I trzeci czynnik - wolniej rośnie efektywność polskiej gospodarki" - wyjaśnia Leszek Balcerowicz.

Receptą profesora ma być obniżenie pensji, aby młodzi ludzie byli chętniej zatrudniani: "Skoro grozi nam stały spadek liczby zatrudnionych, to trzeba obniżyć płacę minimalną po to, by młodzi ludzie nie trafiali na barierę zatrudnienia". Należy również zmieniać system kształcenia, aby absolwenci trafiali w zapotrzebowanie rynku.

- "Przy premierze jest Rada Gospodarcza. Moi współpracownicy sprawdzali, czy kiedykolwiek zajmowała się groźbą trwałego spowolnienia polskiej gospodarki. Nie znaleźliśmy żadnego opracowania" - wytyka rządzącym bezczynność.
Nie zostawia również suchej nitki za zmiany w systemie emerytalnym. Rząd prawdopodobnie nie poprzestanie na zmniejszeniu składki odprowadzanej do OFE. Do mediów przebijają się informacje o wydłużeniu okresu przed emeryturą, kiedy to nasze składki będą odprowadzane tylko do ZUS.

- "To byłoby po prostu wywłaszczenie. Nazywajmy te działania po imieniu. U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku. To jak ta sprawa się potoczy, będzie sprawdzianem jakim jesteśmy społeczeństwem obywatelskim" - mówi były szef NBP.Odnosi się również do obietnicy, że w przyszłości rząd znów podniesie składki do OFE kosztem ZUS-u. - "Trzeba wymagać od polityków, by dotrzymywali słowa. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że mówią jedno, a co innego robią. Prywatnie takich ludzi byśmy zanadto nie szanowali."

Komentuje również sytuację na Cyprze. Bez sentymentu: "Na Cyprze przez złą politykę gospodarczą doszło do sytuacji, w której istnieją same złe rozwiązania albo nierealne. Nierealnym rozwiązaniem byłoby to, gdyby Cypr sam nie włożył nic w ratowanie samego siebie, a robił to głównie na koszt podatników w innych europejskich krajach. W takich sytuacjach nie ma bezbolesnych rozwiązań. Jest taka piosenka Ryszarda Rynkowskiego o tym, że za błędy na górze płacą ci na dole. Jednak ci na dole popełniają błędy popierając tych, co na górze forsują złe rozwiązania. Cypryjczycy muszą zapłacić za swoje polityczne wybory. Tak samo jest w Grecji, Portugalii i Hiszpanii. To ludzie wybierali tych, którzy doprowadzili ich kraje do coraz większych wydatków socjalnych, zadłużania się, co często kończy się krachem."

reklama


Źródło:Media

Polecane

  • x(2013-03-30 09:11) Odpowiedz 00

    Zapomniał wół jak cielęciem był i ma teraz wszystkich Polaków za idiotów myśli że potracili pamięć niestety nie wszystcy Polacy mają amnezję i pamiętają jakie reformy robił i co obiecał bo w ty wymyślaniu oszustw już sam się gubi i nie pamięta ale ludzie pamiętają

  • już emerytka(2013-03-26 09:25) Odpowiedz 00

    Boże chroń nas przed takimi ekspertami. LB. to typowy przykład działania ekspertów tych nowych podobno lepszych czasów. Rozpieprzy co się da, nic nowego dobrego zbudować nie potrafi albo nie chce, a jeśli ktoś inny próbuje to wrzeszczy, krytykuje, przeszkadza,... Kiedyś przecenił na minus 10 000 razy moje wieloletnie oszczędności, to jak taki mądry niech teraz skutecznie to odwróci przeceniając plus 10 000 razy moją emeryturę.

  • tata2(2013-03-25 22:01) Odpowiedz 00

    Od kilkudziesięciu lat Polska zaciska pasa i jest w kryzysie! Oszczędzamy i oszczędzamy na wszystkim a zadłużenie nam gwałtownie rośnie!!! Dzięki takim panom Balcerowiczom po wielu latach wyrzeczeń jedyną receptą na przetrwanie, według niego, jest obcięcie już i tak głodowych pensji. Szkoda, że jak ten pan był premierem czy ministrem nigdy nie zdecydował się na taki krok w swoim resorcie. Ale do tego trzeba mieć jaja a nie jajeczka!
    P.S. Jestem ojcem i głową rodziny, to co Pan proponuje spowodowało, że kilka milionów Polaków wyjechało z ojczyzny za chlebem. Więcej rozumu życzę!

  • ola(2013-03-25 22:22) Odpowiedz 00

    Dlatego nie ma co na nie czekać tylko samodzielnie trzena zacząć oszczędzać. Ja sę już dłuższy czas tamu na lokaty w getin banku zdecydowałam i zamierzam się ich trzymać, bo całkiem fajnie na nich wychodzę

  • Ola(2013-03-26 00:33) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem skąd tacy cyniczni ludzie sie biorą >matka tak zepsuta była czy babka?

  • exa(2013-03-25 23:08) Odpowiedz 00

    Marzy mi się taki dzień w którym zostaną skonfiskowane złodziejskie majątki Balcerowicza, Grabowskiego, Buzka, Mordasewicza i reszty malwersantów i my będziemy mogli się zabawić w hazard na giełdzie albo chociaż w ruletkę. Prawda że fajny pomysł ?

  • Mark(2013-03-26 00:32) Odpowiedz 00

    Jaki z Niego profesor ? -głupol i oszust oraz złodziej POlityczny i cyniczny i tyle!

  • Mark(2013-03-26 01:21) Odpowiedz 00

    Do Mark z IP 85.202.223. Wskakujesz z Nickiem juz zajętym, którym ja m.in. tu w GP od kilku lat się posługuję.Bądź tak uprzejmy i szanuj zasadę pierwszeństwa, a jeśli lubisz podrabiać, plagiatować , wskakiwać w buty innych ludzi o inne opcji to ryzykujesz rozdwojeniem jaźni bo najprawdopodobniej twoje poglądy różnią się od moich i nie pojmią twoich wpisów twoi najbliźsi, o ile o tym wiedzą. Miej to na uwadze i szanuj pierwszeństwo zajetego już nicka.

  • Oburzony(2013-03-26 08:09) Odpowiedz 00

    Balcerowicz nie ma honoru. Nie chcę go już ani słuchać, ani oglądać.
    Jak go widzę w telewizji to szybko wyłączam i mam już zły dzień.

  • ekspert to nie ktoś, kto wszystko zepsuł(2013-03-26 08:15) Odpowiedz 00

    Wywłaszczają :)))))))))))
    Balcerowicz, ty chyba nie wiesz co mówisz. Myślisz, że będę bronił emerytury wynoszącej 20 procent tego co obecnie naliczane jest emerytom?
    Za 300 zł nie da się przeżyć miesiąca.
    Nie jestem też aż takim osłem, żeby popierać pożyczanie sobie pieniędzy i płacenie za to prowizji komuś innemu. Podobnie ja nie jestem aż takim osłem, żebym pozwalał na bezkarne granie moimi pieniędzmi na giełdzie i wzbogacanie emitentów akcji - znajomych królika.

  • Kuba(2013-03-26 09:35) Odpowiedz 00

    Okraść i oszukać to POtrafi każdy kryminalista - Ty Nim POwinienneś być oficjalnie uznany!

  • tata2(2013-03-25 21:47) Odpowiedz 00

    :-) Panie Leszku B. niech Pan mnie nie rozśmiesza bo mam zajady!
    Pensja minimalna to około 1100 zł do ręki - ZA TO SIĘ NIE DA PRZEŻYĆ CAŁEGO MIESIĄCA!!! To ile człowiek ma zarabiać według Pana 500 zł?
    700 zł? A za co ma dojechać do tej pracy, za co ma kupić jedzenie, dach nad głową. Rozumiem, że internet i telefon maja być dla młodego Polaka nieosiągalnym dobrem luksusowym?!
    Pożegnam Pana po prezydencku - "Spieprzaj dziadu"!

  • Balcerowicz opowiedz o popiwku(2013-03-26 08:23) Odpowiedz 00

    Ja proponuję, żeby emeryturą balcerowicza ktoś grał na giełdzie. Jak przegra, to nie balcerowicz na emeryturze żyje z zasiłku socjalnego.

  • Ted(2013-03-25 18:57) Odpowiedz 00

    Nie tylko na Cyprze zdzierają podatek z oszczędności.U nas taka grabież,na mniejszą skalę,trwa od lat!Przecież PODATEK BELKI ZABIERA NAM 19 PROCENT ZYSKU Z LOKAT I KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH.

  • adam(2013-03-25 20:13) Odpowiedz 00

    Te cwaniaczek,a kiedy to podwyższono kwotę wolną od podatku?
    Ile ludzi pracuje za 5 zł/h?
    Ile masz na miesiac?
    Czy jest gorsza nacja od pazernego i zakłamanego zydostwa?
    Zarobki na Cyprze - 21tys Euro rocznie (w Polsce 7,2tys. Euro). VAT realny na Cyprze 18%, w Polsce 42.92%! Podatek Cypryjczyk płaci 364Euro (przy 3x większych zarobkach), a Polak 436Euro! Polak na podatki pracuje do 7 czerwca, a Cypryjczyk do 18 marca! Reszta jest już jego! Dlatego popieram powstanie Partii Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (perrp.pl) ! Wychodzą z założenia, że trzeba stawiać na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Polskie, aby w przyszłości Emeryci i Renciści mieli zabezpieczony byt ! Ich hasło: -Każdy będzie w przyszłości Emerytem i Rencistą jeśli dożyje- ! Dlatego stawiają na Gospodarkę i Służbę Zdrowia !

  • g(2013-03-26 13:55) Odpowiedz 00

    Było trzeba działać jak byłeś u większego koryta, zamiast teraz pierdzielić byle zamydlić oczy głupiemu motłochowi i ugrać na tym własny zysk.

  • o szoł om(2013-03-28 01:47) Odpowiedz 00

    Profesor ma krótką pamięć. Zapomniało mu się jak to On wywłaszczał nie tylko emerytów ale wszystkich oszczędzających!

  • KTO-mu dał profesora????(2013-04-08 12:40) Odpowiedz 00

    to jeden z kliki...szkoda pisania.

  • JAKUB(2013-04-08 21:48) Odpowiedz 00

    PANIE PROFESORZE CZY PAN NIE ZDAWAŁ SOBIE SPRAWY Z TEGO ŻE OFE TO UTOPIJNY POMYSŁ W PANA WYKONANIU W TO NIE WIERZĘ.PO WYPROWADZENIU TEGO PAŃSKIEGO OFE KAŻDY PRACUJĄCY POLAK MUSIAŁ BY ODKŁADAĆ DLA SIEBIE NA EMERYTURĘ ALE JESZCZE ŁOŻYĆ NA EMERYTURY OBECNYCH EMERYTÓW. BYŁ TO GWOŹDŹ DO TRUMNY POLSKIEGO ZADŁUŻENIA.NAWOŁYWAŁ PAN DO REFORM.JEDYNYM CELEM TYCH REFORM TO BYŁO WYDŁUŻENIE PRACY DO 67 LAT

  • JAKUB(2013-04-08 22:08) Odpowiedz 00

    Był członkiem PZPR od 1969. W latach 1978–1980 kierował zespołem doradców-ekonomistów przy premierze PRL, który opracował raport o stanie państwa prognozujący szybki upadek polityki ekonomicznej Edwarda Gierka oraz stwierdził konieczność urynkowienia i zmian strukturalnych w przemyśle[2]. Po powstaniu „Solidarności” został członkiem rady ekspertów ekonomicznych związku, w ramach której opracował projekt łagodnego przejścia z gospodarki planowej do gospodarki pół-wolnorynkowej opartej na samorządach pracowniczych. Po wprowadzeniu w 1981 stanu wojennego wystąpił z PZPR.