statystyki

Zakupy grupowe, czyli pokolenie Biedronki 2.0

autor: Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa11.01.2013, 07:02; Aktualizacja: 14.01.2013, 11:43
Dlaczego młodzi ludzie lgnęli do pracy w zakupach grupowych?

Dlaczego młodzi ludzie lgnęli do pracy w zakupach grupowych? źródło: ShutterStock

Zakupy grupowe zdobyły miliony zwolenników. Grupoklony w Polsce wyrastały jak grzyby po deszczu. Młodzi myśleli, że znaleźli pracę marzeń, szybko jednak okazywało się, że trafiali do maszynek, które wyciskały ich jak cytryny

Reklama


Reklama


Igor umawia się na spotkanie w barze KFC w centrum Warszawy. Kilka miesięcy temu odszedł z Grupera, drugiego pod względem pozycji rynkowej w Polsce serwisu zakupów grupowych. 23-latek pracował tam jako zwykły grafik, ale zachowuje się tak, jakby miał w zanadrzu bombę, władną wysadzić w powietrze byłego pracodawcę. Wcześniej upewnia się, że nasza rozmowa będzie anonimowa, a redakcja zadba o to, by nikt go w tekście nie rozpoznał. – Może zmienimy miejsce? – mówi na powitanie ściszonym głosem i wskazuje ukryty w kącie stolik, którego nie widać z ulicy. Zgadza się, by rozmowę nagrywać. Ale już w jej trakcie wiele informacji, zamiast mówić na głos, zapisuje i pokazuje na kartce. Igor, podobnie jak większość jego kolegów i koleżanek z branży, musiał podpisać zobowiązanie, że nie podejmie pracy u konkurencji i nie będzie działał na szkodę firmy.

Twierdzi, że były pracodawca na tej podstawie może go pozwać. Jego klauzula obejmuje 1,5-roczny zakaz pracy u konkurencji, a jego złamanie jest obwarowane gigantyczną karą. W Grouponie, który jest rynkowym liderem, kara dla handlowców wynosi, 200 tys. zł. Nic dziwnego, że żaden z naszych rozmówców nie chce wystąpić pod nazwiskiem. Wielu od razu odmawia. – Podpisałem ugodę i mam za dużo do stracenia – mówi były pracownik Groupona, który zdecydował się walczyć z firmą w sądzie pracy. Do procesu nie doszło, bo zawarł porozumienie z byłym szefostwem.

Z opowieści tych, którzy zgodzili się z nami rozmawiać, wyłania się smutny obraz pokolenia dwudziestolatków: ambitnych i wykształconych osób odartych ze złudzeń. Gdy zaczynali pracę wydawało im się, że złapali Pana Boga za nogi i trafią do najbardziej rozwojowego biznesu na świecie, a przed nimi świetlana przyszłość. Gdy odchodzili, często po kilku tygodniach, nie mieli wątpliwości, że ich kariera niewiele różniła się od pracy na kasie w supermarkecie.

Anna (copywriterka, Groupon, 29 lat):

Wróciłam z kilkumiesięcznej podróży i potrzebowałam zaczepienia. To był koniec 2010 r. Groupon wszędzie się reklamował, media pisały o nowym trendzie. Wydawał się superprofesjonalny. Nawet rekrutacja tak wyglądała: po pierwszej rozmowie dostałam mail z linkami do zadań do wykonania, które wygasały po 24 godzinach. Już na wstępie powinna mi się była zapalić czerwona lampka. Skoro są tak przyszłościowym biznesem, a moje testy oceniono wysoko, dlaczego oferują tak małą pensję, wprawdzie na etacie, ale mimo wszystko tylko 2300 zł na rękę. Odmówiłam. Ledwie jednak zdążyłam wyjść, zadzwonili i zaproponowali 2600 zł. Niewiele lepiej, ale uznałam, że skoro im zależy, może po jakimś czasie będzie lepiej i zgodziłam się. Z tej pracy wyniosłam jedno: nigdy więcej korporacji, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają na innowacyjne firmy otwarte na młodych ludzi. Groupon okazał się firmą z najgorszych opowieści: praca po kilkanaście godzin dziennie za marne pieniądze, w jednych działach wyścig szczurów, w innych zero szans na rozwój, a do tego mobbing. Dałam sobie z tym radę, ale dziewczyny z działu nie wytrzymywały i płakały po kątach, czasem wspomagając się lekami na uspokojenie.

Zakupowy boom

17. i 18. piętro jednego z warszawskich wieżowców, potocznie nazywanego toitoiem, w ścisłym centrum miasta, zajmuje firma, która jeszcze niedawno była jednym z największych objawień w internecie. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda wspaniale: open space, kolorowe pufy, hamaki, rzutki, piłkarzyki. W kuchniach dla pracowników kawa, herbata, woda, soki. W jednej z salek na ścianie wielki portret roześmianego Andrew Masona, twórcy amerykańskiego Groupona, z hasłem „Welcome to the fastest growing company ever!”. Do niedawna to hasło było prawdziwe. Rok 2011 nazywano rokiem zakupów grupowych. Groupon i jego klony – a są ich na świecie setki – od 2008 r. podbijały światowe rynki handlu internetowego. Pomysł wydawał się genialny: skoro konsumenci tak uwielbiają zniżki, a sprzedawcom tak bardzo zależy na coraz większej liczbie klientów, że są skłonni oferować im spore upusty, to wystarczy jednych połączyć z drugimi i sukces murowany.

Na początku był. W dwa lata od startu Groupon miał blisko 40 mln klientów na świecie i setki milionów sprzedanych kuponów na koncie. „Wall Street Journal” wyliczył, że był na najlepszej drodze, by zostać firmą, która zarobi pierwszy miliard dolarów najszybciej w historii przedsiębiorczości. Podobnie było w Polsce.

Jako pierwsze wiosną 2010 r. pojawiły się u nas Gruper i Groupon. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne. Allegro założyło Citeam, Agora HappyDeal, nawet Presspublika przez chwilę miała serwis grupowy. Na fali zachwytu tym modelem biznesowym w 2011 r. w Grupera zainwestowało wydawnictwo Polskapresse. Łącznie w Polsce powstały 164 serwisy grupowe, z których nadal działa 66.

Katarzyna (specjalista ds. CMS, Gruper, 26 lat):

Wyłowił mnie szef HR Grupera, porządny, doświadczony człowiek. Rozmowa kwalifikacyjna nie wzbudziła moich podejrzeń. Był rzeczowy, nie obiecywał kokosów. Wiedział, że mówienie o złotych górach nie ma sensu, bo w odróżnieniu od większości pracowników firmy miałam za sobą kilka lat doświadczania w branży IT. Gdy przyszłam do pracy, okazało się, że jestem tu jedną z najstarszych osób, bo średnia wieku nie przekraczała 20 lat. Trafiłam do działu operacyjnego jako specjalista CMS, czyli elektronicznego systemu zarządzania treścią. Dział odpowiadał za sprawdzanie ofert i wrzucanie ich na stronę. Na początku mieliśmy 20 tekstów do zamieszczenia jednego dnia. Przed świętami norma wzrosła do 150 tekstów. Jeśli nie udało się jej wypełnić, mieliśmy połajankę. Oprócz tego mieliśmy „nieobowiązkowe” dyżury w weekendy, najpierw traktowane jako dodatkowa forma zarobku, potem ci, którzy nie zostawali, słyszeli: „Chyba wam nie zależy na pracy”. D okręcanie śruby to była codzienność. Handlowcy potrafili zadzwonić w nocy, że jest oferta do poprawienia – natychmiast. Niektórzy zabierali pracę do domu, ja się stawiałam. Słyszałam: „Z takim podejściem długo miejsca nie zagrzejesz”. Po siedmiu miesiącach usłyszałam, że firma nie może sobie pozwolić na takiego pracownika. Ulżyło mi.

Karuzela z pracownikami

Przez polskie serwisy zakupów grupowych przewinęło się łącznie kilka tysięcy młodych ludzi: copywriterów, grafików, administratorów systemów informatycznych i handlowców. Z małych innowacyjnych serwisów szybko zaczęły się rozrastać w ogromne korporacje. Amerykański Groupon zatrudnia dziś ponad 12 tys. osób. W Polsce to też spore przedsiębiorstwa. Około 300 osób pracuje obecnie w Grouponie, 160 w Gruperze, 80 w FastDealu. W okresie szczytowej popularności zakupów grupowych pracowników było o kilkaset więcej. Rotacja jest ogromna. – Na początku, jeszcze w starym biurze, jak ktoś się żegnał, to robiliśmy imprezę, kupowaliśmy mu prezent. Potem rotacja była tak duża, że nie rozpoznawaliśmy twarzy na korytarzu. Człowiek znikał i nikt nic nie wiedział. Niektórzy odpadali po tygodniu – przyznaje Igor z Grupera.

W większości mają wyższe wykształcenie, często kończą studia i zdobywają pierwsze zawodowe szlify. Marta, korektorka, do dziś zastanawia się, dlaczego zgodziła się na pracę za 1800 zł na rękę – skończyła polonistykę, zna trzy języki. Wspomina: – Przez jakiś czas odpowiadałam za rekrutację nowych pracowników do mojego działu. Kiedy widziałam CV od ludzi z doktoratami, dla ich własnego dobra je odrzucałam. Rozumiem, że wielu mogło być zdesperowanych i szukać jakiejkolwiek pracy, ale po prostu było mi ich szkoda do tego, co robiliśmy.

Marek (handlowiec, Groupon, 24 lata):

Do Groupona trafiłem na jesieni 2011 r. Przez pierwszych kilka tygodni było świetnie. Owszem, praca trudna, ale jak miało się żyłkę handlowca, to sensowna. Szybko okazało się, że 40-godzinowy tydzień pracy to mrzonka, człowiek był w robocie lub pod telefonem przez co najmniej 10 godzin, a w trudniejszych dniach nawet po 14–15 godzin. Ale to nie było najgorsze: taka praca, że trzeba być dostępnym 24 godziny na dobę. Widziały gały, co brały. Tydzień handlowca z działu Warszawa wyglądał tak: dwa razy w tygodniu dostawało się tzw. deal orders, czyli listę partnerów, z którymi miały zostać podpisane umowy. Na liście około 25–30 firm. Codziennie rano od 8.30 do 11 były odprawy, na których przy wszystkich raportowaliśmy, kto ma jakie w danym dniu umówione spotkania. Norma to 4–5 spotkań na dzień. Jeżeli miało się mniej niż trzy, trzeba je było przekazać kolegom z działu. Wkręcano nas w chorą rywalizację. Obłęd. Cały czas trwa szukanie nowych klientów. Dlatego dwa razy w tygodniu mieliśmy tzw. power calling, czyli przez dwie godziny przy biurku, żadnego wstawania po kawę czy do toalety, tylko dzwonienie, dzwonienie, dzwonienie i szukanie nowych partnerów. Podobno kiedyś można było tam świetnie zarobić. Dziś dobre pieniądze dostaje tylko mała grupa handlowców, którzy przetrwali od początków firmy. Reszta narobi się, wpada w stany lękowe, depresje, bo ciągle nie wyrabia normy, spędza w pracy po kilkanaście godzin i nawet nie ma z tego specjalnych pieniędzy. Ja mam twardy tyłek i właściwie była to dla mnie bardzo cenna lekcja, którą, mam nadzieję, odrobiłem.

Zakupy od kuchni

Handlowcy stoją najwyżej w hierarchii pracowników serwisów zakupów grupowych. Oni przynoszą deale (znajdują zewnętrznych partnerów i namawiają ich na współpracę), na których ma zarabiać firma. Dostają najwięcej, ale także są narażeni na największy stres. W Grouponie każdy dobry deal musiał wyrobić swoje GP, czyli „gross product” – to kwota tak skalkulowana, by firma na tym zarobiła, a handlowiec dostał prowizję. Do jesieni 2011 r. GP wynosiło 4 tys. zł, czyli musiało się sprzedać tyle kuponów o danej wartości, by Groupon zarobił 4 tys. zł (np. 100 kuponów na mikrodermabrazję za 80 zł), z czego minimum 50 proc. bierze serwis. Podatek VAT płaci partner, a więc zostaje mu 40 zł minus 23 proc. Od listopada 2011 r. GP wzrosło do 16 tys. zł. Każdy handlowiec ma za zadanie namówić partnera na jak największą zniżkę, jak najwięcej specjalnych dodatków, np. lampka szampana do biletu do teatru czy dodatkowa maseczka do zabiegu kosmetycznego.

Większość zarobku handlowców to prowizje. Stała pensja to – w zależności od wynegocjowanej przez pracownika stawki – ok. 2–3 tys. zł. Od każdego dealu, który wyrobił GP, sprzedawca Groupona dostaje 400 zł prowizji. Gdy się nie udaje, prowizja jest zmniejszana. Gdy deal wyrobi więcej, niż zakładane GP, rośnie. – Dwa razy trafiły mi się miesiące, że wyciągnąłem nawet 7 tys. zł, ale norma była bliżej 4 tys. A stres czasami nie do wytrzymania. Wyżywałem się na rodzinie albo potrafiłem nie odezwać się słowem przez cały weekend. Nie chcę do tego wracać nawet we wspomnieniach – miga się od rozmowy Artur, który w Gruperze przepracował ponad pół roku i odszedł po tym, jak żona zagroziła mu rozwodem.

Kiedy deal został już uzgodniony, pracę nad nim przejmuje dział kreatywny: copywriterzy piszący teksty reklamowe, graficy wykonujący jego wizualizację na stronę, administratorzy zarządzający witryną. Gruper publikuje kilkadziesiąt ofert dziennie, ponad 1,5 tys. miesięcznie. Mniejsze serwisy mają ich po kilkaset, w Grouponie nawet kilka tysięcy. Pracy więc nie brakuje.

Igor (grafik, Gruper, 23 lata):

Pierwszego dnia dostałem do ręki krzesło, biurko z Ikei i śrubokręt – miejsce pracy sam musiałem sobie złożyć. Pracowałem ponad rok, oczywiście na śmieciówkach. Na początku musiałem robić pięć ofert dziennie – żadne wyzwanie, bo to wszystko było sztampowe – ale z miesiąca na miesiąc firma wymagała więcej. Norma wzrosła do 12 ofert. Wprowadzono twarde zasady pracy. Jeden z dyrektorów punkt 9 rano zamknął na klucz górne wejście. Tym samym wszyscy spóźnialscy zostali za drzwiami. Ja się starałem być w firmie 20 minut przed czasem, bo były kolejki do windy, więc nie przeżyłem upokorzenia. Po pięciu minutach szef ostatecznie wszystkich wpuścił. Ale tylko po to, by zorganizować wykład na temat szkodliwości spóźnień. Wyjaśniał, że jeśli ktoś pracuje na umowę o dzieło, nie zwalnia go z obowiązku stawiania się w pracy na czas. Pamiętam też płomienną mowę po tym, jak w ofercie trafiła się literówka. „Jesteśmy lepsi niż »Gazeta Wyborcza«, nas czyta cała Polska” – krzyczał. Przemówienie trwało prawie godzinę. To firma, która tak pięknie wygląda z zewnątrz, a w środku jest jak najpodlejsza sieciówka – tyle że dla białych kołnierzyków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • gienek(2013-01-11 08:50) Odpowiedz 00

  to nie tylko tam tak jest. tak jest w każdej korporacji ludzie na takich stanowiskach potrafia i zarabiać najniższa krajową i też pod stresem. To jest sztraszne ale prawdziwa rzeczywistość. A pracy coraz mniej...

 • szczerze ubawiony(2013-01-11 19:33) Odpowiedz 00

  BUHAHAHA! Jestem byłym pracownikiem Grupera i proszę co bardziej ogarniętych czytelników o połączenie pewnych faktów dotyczących Piotra Majcherkiewicza. W jednym akapicie potwierdza pozew w sądzie pracy. Później zapewnia, cytat: "obecnie inwestycje w pracowników to jeden z priorytetów firmy". Zapewne w myśl tej logiki od stycznia poleciało kilku kolejnych pracowników. Niektórzy pracowali niemal od początku istnienia firmy-widocznie ta ekipa też była za mało "dojrzała". Rynek zakupów grupowych dojrzewa? Raczej umiera... Odnośnie pracy na pełen etat i klauzulach o zakazie konkurencji - chyba tylko największy optymista by je zostawił kiedy sąd pracy zainteresował się firmą. Sami oceńcie. A firmę omijajcie z daleka!

 • norf(2013-01-11 15:28) Odpowiedz 00

  Mała poprawka, nie 17 i 18 piętro tylko 18 i 24 piętro w toitoiu ;)

 • Tom(2013-01-12 00:32) Odpowiedz 00

  Schamiało nam pracodastwo , mój prezesik ogląda telewizję całe 8 godz.
  niestety ostatnio nawet bajki dla dzieci , jak są problemy to się wydziera ,że wszystkich pozwalnia , firma prawie państwowa i brak jakichkolwiek szans by się go pozbyć , a ma jeszcze 4 lata do emerytury -firma chyba wcześniej padnie . ratuj się Polsko !!

 • Tomek(2013-01-11 15:34) Odpowiedz 00

  Pracuje w Grouponie od przeszło 2 lat i to co tu widać to zwykłe użalanie się nad swoją beznadziejnością. Zmiany są potrzebne, ja pracując dużo zarabiam średnio około 12k miesięcznie a takich osób są dziesiątki - osób wiedzących po co sie przychodzi do pracy ( nie na kawe, papieroski i plotki ). Powodzenia w pisaniu sztampowych artykułów gdzieś indziej za 10 k

 • Wawa(2013-01-11 18:48) Odpowiedz 00

  Gdzie jest szacunek do pracownika ???

 • gsdgsdg(2013-01-12 00:46) Odpowiedz 00

  Ale o czym ta całą gadka? Tylko kompletne tępaki pracują U KOGOŚ. Każdy kto ma trochę oleju w głowie otwiera własną firmę. Znam takich co pietruszką na straganie handlują ... ale SAMI SOBIE SĄ SZEFEM! A buraki tyrają u kogoś za marne grosze, mając się za fachowców. Fachowiec, freelancer, zarabia 3 tys w jeden dzień. Dwa dni pracuje, a resztę miesiąca bąki zbija.

 • g)(2013-01-11 19:15) Odpowiedz 00

  pozdrowienia dla pracowników zasuwających do pracy "31" z wierzbna :)

 • Bolo(2013-01-11 15:38) Odpowiedz 00

  Mam kilkadziesiąt lat, nigdy nie dałem się wkręcić do korporacji, choć z nimi współpracowałem jako kontrahent i usługodawca. Mam jedną radę dla młodych ludzi - odwróćcie się od korporacji, wymażcie je ze swoich planów zawodowych. Dzisiaj wydaje się jeszcze, że korporacja to skuteczne i efektywne mechanizmy oraz inwestowanie w człowieka. Jest dokładnie odwrotnie - ład korporacyjny to coraz większa bezwładność, nieefektywność pracy, coraz skuteczniejsze niszczenie tego, co w ludziach najcenniejsze: pomysłowości, innowacyjności, energii. 15 lat temu wydawało się, że pierwsza praca "pod butem" to świetna szkoła życia w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To bzdura. Korporacje są dobre dla karierowiczów, ludzi o bardzo niskim wskaźniku etyki własnej, kombinatorów, ślizgaczy i lizusów. Taka jest prawda.

 • Obserwator(2013-01-12 12:23) Odpowiedz 00

  nie zgodzę się z przedmówcą, nie uogólniajmy sprawy, nie zwalajmy wyżej opisanych nadużyć na młode pokolenie czy też sytuację na rynku pracy w Polsce. To temat na osobny artykuł, pewnie i książkę. Skupmy się na informacjach zawartych w powyższym artykule, wyłania się z niego smutne (prawdziwe) oblicze rynku zakupów grupowych. Obiecano ludziom szansę na rozwój, wróżono świetlaną przyszłość, w tym czasie tnąc wszelkie koszty, stale pogarszając warunki pracy czy też w końcu pozbywając się ludzi (na logikę, czy firma która redukuje personel o 1/3 ma problem tylko z niedojrzałymi pracownikami w słuchawkach na uszach, czy może jednak jej kondycja finansowa nie jest najlepsza?). To trochę jak w "Folwarku zwierzęcym". W artykule pan Piotr pręży muskuły jednocześnie potwierdzając wszystko, o czym traktuje artykuł. Poza tym zwykłe zasady dobrego wychowania skłaniają do zwrócenia uwagi pracownikowi w inny sposób poza niecenzuralnym słowem. No chyba że działanie te miało na celu publiczne upokorzenie pracownika. A podobnym patologiom należy się przeciwstawiać, bądź też chociaż głośno o nich mówić.

 • Matt(2013-01-11 19:11) Odpowiedz 00

  jak cytryny wyciskają? gorzej! wytrzymałem 4 miesiące i mało mi się małżeństwo nie rozpadło. Pozdrowienia dla Izy B.!

 • Py(2013-01-12 13:05) Odpowiedz 00

  Nie rozumiem tytułu? Ktoś mnie uświadomi?

 • senior(2013-01-11 18:25) Odpowiedz 00

  Ludzie! Niech każdy zajmuje się tym, co potrafi i swoimi problemami. Wyraźniej widać źdźbło w oku bliźniego niż we własnym belkę. Prawda jest taka, że świat stanął na głowie i z pracą w naszym kraju jest jak jest. Każdy chciałby brać kasę, ale pracować się nie chce. Lepiej narzekać i pluć. Jestem starszym człowiekiem, niejedno widziałem,a pracodawcy są wszyscy podobni. komu się nie podoba praca na czyjś rachunek, to mądrale do własnych biznesów.ALE TU TRZEBA PRACOWAĆ NIE PARĘ GODZIN TYLKO NA OKRĄGŁO I "ŚWIĄTEK, PIĄTEK".I na nikogo nie zwali się winy za własne błędy. A swoją drogą gdzie kultura piszących? Nie odpowiada mi to mówię "żegnam" i odchodzę, a nie wylewam pomyje." Nieudacznik zawsze znajdzie winnego tylko nie swoje dyletanctwo.

 • superebooki(2013-01-11 20:05) Odpowiedz 00

  seniorze! Nikt nie mówi tutaj, że poza korporacjami jest różowo. Zwłaszcza dużo można napisać o małych firmach rodzinnych - tam też bywa niezła polka! Pracowałem 2o lat w różnych warunkach, ale twierdzę, że korporacja jest najgorsza, bo poza występującymi wszędzie negatywnymi zjawiskami - mobbing, zastraszanie, trzymanie w niepewności, wykorzystywanie do innych obowiązków, celowe wydłużanie czasu pracy itd. - w korporacji nie ma szans na coś, co nazwałbym definiowaniem własnej tożsamości. W firmie rodzinnej, niewielkiej lub średniej, niemal zawsze jest jakaś szansa, że ktoś zechce wykorzystać to, co w tobie dobre, indywidualne. Bo to może tam dać szybkie pieniądze właścicielom. W korporacji nie ma na to najmniejszych szans. Tam jest format, do którego pasujesz lub nie. Pozdrawiamy!
  http://www.facebook.com/pages/Superebooki/489789147732027?ref=ts&fref=ts

 • Złym(2013-01-12 23:17) Odpowiedz 00

  Do Py:
  Kiedyś była podobna afera z Biedronką w roli głównej - mobbing, łamanie praw pracowniczych, zmuszanie do pracy po godzinach za darmo. Stąd tytuł- druga wersja "Biedronki".

 • Wspomnienia, wspomnienia(2013-01-13 11:41) Odpowiedz 00

  Gruper to ciekawa firma: masz możliwość wyładowania stresu grając w piłkarzyki, ale już np. herbatę, cukier i inne podstawowe produkty spożywcze musisz sobie sam przynosić. Bo wiedzieć musisz, że poczęstunek sokiem/herbatą to tylko na rozmowie w sprawie pracy. Skoro Gruper w końcu zaczął "inwestować w pracowników" to domyślać się tylko mogę co kryje się pod tym hasłem. Stawiam na zjeżdżalnię wodną...:)

 • johnyB(2013-01-15 23:09) Odpowiedz 00

  NIe do końca pojmuję ... mam własną "firmę"... praca 10 -12 h - norma, stres uwierzcie mi większy, a uwierzcie mi chyba bym wolał mieć pewność zarobienia tych "nędznych 2000: na rękę co miesiąc. Żałosne

 • szukam pracy(2013-01-16 08:31) Odpowiedz 00

  chciałbym zarabiać więcej niż najniższa krajowa

 • IT_crowd(2013-01-16 10:26) Odpowiedz 00

  czesto wydaje mi sie, ze zarabiam za malo, wykorzystuje kazda okazje na renegocjacje stawki, przegladam oferty pracy bo przeciez na pewno gdzie indziej bedzie lepiej...ale jak czytam takie artykuly to sie zastanawiam czy to koloryzowanie sfrustrowanych, czy naprawde nie jest u mnie tak zle :)
  IT, Wroclaw, 29 lat, 6,5 - 9 netto zaleznie od premii...

 • Simon(2013-01-16 13:32) Odpowiedz 00

  Biedne dzieci, zapraszam do górnictwa, robota dla prawdziwych mężczyzn a nie dla pi, co płacza po kątach, dostaniecie raz czy drugi ****** to sie nauczycie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama