"Nie zaobserwowaliśmy tam stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów" - poinformował doradca ExxonMobil Exploration and Production Poland ds. relacji zewnętrznych Adam Kopyść, cytowany w komunikacie spółki.

Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że oznacza to koniec wierceń ExxonMobil w Polsce. "Rz" przypomina, że wcześniej bez sukcesów koncern wiercił w Krynicy w gminie Krasnystaw a w lutym ExxonMobil przy okazji innych swoich odwiertów sygnalizował, że nie przyniosły one efektów, które mogły uzasadniać rozpoczęcie produkcji.

Polskie firmy z licencjami na poszukiwanie gazu łupkowego to PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos i Petrolinvest. Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego posiada także szereg zagranicznych koncernów, oprócz ExxonMobil to m.in., Chevron, ConocoPhillips (poprzez umowę z Lane Energy), Marathon Oil i Eni. Państwowy Instytut Geologiczny podał ostatnio, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc.

W kwietniu ub.r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).