Obligacje odkryto w dodatkowym schowku znajdującym się w trzech skrytkach depozytowych w Zurychu – poinformowała prokuratura z miasta Potenza na południu Włoch. W trakcie śledztwa opatrzonego kryptonimem „Operation Vulcanica” włoskie władze aresztowały osiem osób.

Ambasada USA w Rzymie zbadała papiery wartościowe datowane z 1934 roku, o nominalnej wartości 1 mld dolarów w każdym egzemplarzu. Przedstawiciele amerykańskiej placówki wstrzymali się od komentarzy.

Włoscy prokuratorzy natrafili w Potenza na szereg oszustw finansowych, w tym dwa czeki wystawione przez brytyjski bank HSBC Holdings w Londynie na kwotę 205 tys. funtów bez żadnego pokrycia. W ramach śledztwa prowadzonego w Rzymie przechwycono także fałszywe obligacje na kwotę 2 mld dolarów. Według policji podejrzani planowli zakup plutonu z nigeryjskich źródeł.

Fałszerstwa stanowiły “poważne zagrożenie” dla międzynarodowej stabilności finansowej – stwierdza komunikat włoskich prokuratorów. 

Wcześniej we Włoszech także wykrywano podróbki amerykańskich obligacji, co najmniej trzy takie przypadki stwierdzono w 2009 roku. W sierpniu tego roku policja przechwyciła papiery na nominalną kwotę 116 mld dolarów, a w czerwcu – na 134 mld dolarów.

Amerykańska Secret Service szacuje, że każdego roku dochodzi do około 100 przypadków dotyczących fałszywych obligacji lub innych fikcyjnych instrumentów finansowych.