Wcześniej w środę Juncker zapowiadał, że rozmowy ministrów finansów strefy euro będą dotyczyć postępów w negocjacjach między przywódcami trzech partii greckiej koalicji rządowej.

Ostateczny tekst porozumienia w sprawie programu dalszych oszczędności, warunkujących otrzymanie przez Grecję kolejnej transzy pomocy od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), został w środę przedstawiony przywódcom koalicji.

Ok. godz. 16 czasu polskiego liderzy przybyli do siedziby premiera Lukasa Papademosa. W długo wyczekiwanym spotkaniu uczestniczą też minister finansów Ewangelos Wenizelos i minister pracy Jeorjos Kutrumanis. Spotkanie szefa rządu z politykami koalicji od poniedziałku było kilkakrotnie przekładane.

Od przyjęcia przez koalicję rządową programu dalszych oszczędności zależy decyzja UE, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i MFW o przydzieleniu Grecji kolejnej pomocy finansowej w wysokości 130 mld euro.

Grecja jest pod presją czasu. Ateny muszą szybko zawrzeć porozumienie z pożyczkodawcami, gdyż 20 marca zapada termin wykupu greckich obligacji wartych 14,5 mld euro.

We wtorek wieczorem prywatni kredytodawcy zasygnalizowali postęp w rozmowach w sprawie odrębnego porozumienia, które miałoby zredukować obciążenie Grecji o 50 proc.