zaloguj się do e-DGP
FAKTORING - serwis GazetaPrawna.pl
statystyki

Banki wierzą tylko Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Wartość ich lokat w tym banku wynosi prawie 500 mld euro

skomentuj

Jednodniowe lokaty banków w Europejskim Banku Centralnym wzrosły pod koniec bieżącego tygodnia do rekordowego poziomu 489,9 mld euro - poinformował w piątek EBC.  A to oznacza, że banki nadal sobie nie wierzą.

Publikacja: 13 stycznia 2012, 11:04 Aktualizacja: 13 stycznia 2012, 12:33

Oznacza to, że mimo wyraźnej poprawy na europejskim rynku obligacji napięcia w europejskim sektorze bankowym pozostają bardzo silne.

Kwota jednodniowych lokat w EBC biła przez ubiegłe dni kolejne rekordy, w środę było to 485,9 mld euro. Natomiast suma jednodniowych pożyczek, zaciąganych przez banki w EBC, wynosiła ostatnio zaledwie około 1,5 mld euro.

Wskaźniki te dowodzą braku zaufania banków do siebie nawzajem. W normalnych warunkach bardzo niechętnie deponują one nadwyżki własnych środków w banku centralnym, gdyż niewiele się na tym zarabia.

Jak zaznacza agencja dpa, najwyraźniej banki lokują w EBC część środków, jakie otrzymały od niego w ramach działań na rzecz podtrzymania płynności. Pod koniec ubiegłego roku EBC przekazał sektorowi bankowemu niemal 500 miliardów euro w formie trzyletniego kredytu.

10570590

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Tankowanie

Ropa jest coraz tańsza, ale ceny paliw na stacjach pozostaną wysokie

Od początku maja baryłka ropy potaniała o 15 proc. Nie oznacza to jednak, że możemy się spodziewać spadku cen na stacjach w Polsce, bo przeszkadza w tym umacniający się dolar.

zobacz więcej artykułów

Najnowsze wiadomości z Forsal.pl

Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej
Wyszukiwarka Nieruchomości
Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter

porównywarka finansowa TotalMoney.pl: kredyty gotówkowekredyty hipotecznekredyty samochodowelokatyenergiakonta osobiste