"Jestem (...) zaskoczony, że tyle spośród wskazywanych wcześniej przez ekonomistów, jako potrzebnych propozycji padło w expose. Najważniejsze są zmiany w systemie emerytalnym, czyli wydłużenie i wyrównanie wieku emerytalnego oraz zajęcie się ubezpieczeniami społecznymi rolników.

Te zmiany znalazły się w tym programie i jest to bardzo pozytywne. Oceniam pakiet rozwiązań dość pozytywnie. Z jednej strony są działania konieczne długofalowo, z drugiej strony krótkoterminowe.

Premier zaproponował podniesienie składki rentowej. W porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami powinno to być najmniej obciążalne dla obywateli i pomoże budżetowi w 2012 r. Zmiany w świadczeniach rodzinnych też idą w dobrym kierunku. Jest to adresowane do tych, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia.

Należy pamiętać o jednej rzeczy. To, co jest deklarowane, nie musi spełnić się. Potrzeba czasu, żeby zobaczyć, czy rząd realizuje te cele. Poprzednie expose pokazały, że nie wszystko jest spełniane.

Dla rynków to expose powinno być odebrane umiarkowanie pozytywnie. Są zaadresowane najważniejsze zmiany. Jest utrzymana determinacja do obniżania deficytu i długu fiskalnych. Nie mam przekonania, że w 2012 r. deficyt zostanie obniżony do 3 proc., ale nawet zejście do 3,5 proc. może być pozytywne. Nie ma propozycji, których rynek mógłby się obawiać."

Quiz: Co wiesz o nowych ministrach rządu Tuska?

Rozpocznij quiz »

Donald Tusk przedstawił skład rządu. Zobacz, co wiesz o nowych ministrach.

Wszystkie quizy »