"Mija już dziesięć prawie lat od wprowadzenia podstaw przedsiębiorczości w polskich szkołach. Nie można jednak z przedsiębiorczości zrobić kolejnego akademickiego przedmiotu w szkole" - mówił podczas otwarcia Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są znani politycy i działacze - premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm, którzy za cel postawili sobie propagowanie wśród młodych ludzi idei przedsiębiorczości, aktywnej postawy wobec życia i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest ruchem społecznym, który tworzą ludzie kreujący przedsiębiorcze społeczeństwo. Ruch ten wspiera kreatywne postawy i aktywizuje do działania. W 2010 r. na terenie całego kraju odbyło się około 860 wydarzeń i imprez, w których wzięło udział niemal 80 tys. uczestników.

"Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Forum Młodych Lewiatan są w tę inicjatywę zaangażowani od początku, czyli od 2008 r. W tym roku koordynujemy działania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w całej Polsce. Pobudzanie przedsiębiorczości to metoda na kryzys, która może polegać na założeniu własnej działalności gospodarczej" - powiedziała PAP Justyna Politańska z Forum Młodych Lewiatan.

Podczas konferencji zostały wręczone nagrody dla najaktywniejszych szkół - uczestników organizowanego w ramach ŚTP projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Otwarta firma", który daje szkołom możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej, wejścia na rynek pracy i nawiązania współpracy z przedstawicielami lokalnego biznesu. W III edycji projektu uczestniczyło ponad 54 tysięcy uczniów z 378 szkół, a swoje drzwi otworzyło ponad tysiąc przedsiębiorstw i instytucji, goszcząc u siebie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów lub odwiedzając młodzież w szkołach ponadgimnazjalnych.

"Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to idea skierowana przede wszystkich do uczniów i studentów. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie stawali się coraz bardziej przedsiębiorczy, żeby radzili sobie dobrze w życiu" - powiedział PAP Marcin Kozłowski z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W programie znalazła się także debata "Czy oburzeni mają rację?". Debata prowadzona będzie przez studentów stołecznych: Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przewodniczącym Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.