"To, co dzieje się we Włoszech jest dla każdego kraju, każdego rządu, który nie ma wiarygodnego planu walki z nadmiernym zadłużeniem i deficytem, ostrzeżeniem, że trzeba mieć taki plan i się go trzymać" - oświadczył brytyjski premier.

Przypomniał, że Włochy są trzecią gospodarką strefy euro, a obecna sytuacja kraju stanowi dla eurolandu "wyraźne zagrożenie". "Chwila prawdy zbliża się wielkimi krokami" - podkreślił.

"Jeśli przywódcy strefy euro chcą zachować wspólną walutę, oni sami, a także ich rządy i instytucje muszą działać teraz - przestrzegł Cameron. - Im dłuższa zwłoka, tym większe niebezpieczeństwo".

W środę oprocentowanie 10-letnich włoskich obligacji przekroczyło 7 proc. - pułap, zdaniem obserwatorów, ważny psychologicznie, ponieważ Grecja, Irlandia i Portugalia prosiły o pomoc, kiedy stawało się jasne, że oprocentowanie obligacji utrzyma się na tym poziomie. W czwartek oprocentowanie włoskich obligacji spadło już jednak poniżej 7 proc.

Premier Silvio Berlusconi zapowiedział we wtorek, że poda się do dymisji, co ma nastąpić po uchwaleniu przez parlament ustawy o stabilizacji finansów.