"Dagens Nyheter" pisze, że Gazociąg Północny gwarantuje Niemcom nie tylko dostawy gazu, ale także bezpieczeństwo; międzynarodowy handel zbliżył Niemcy i Rosję, obie strony mają zbyt wiele do stracenia i ewentualny konflikt militarny przestaje być opłacalny.

Gazociąg, jak podkreśla szwedzka gazeta, zupełnie inaczej postrzegany jest przez sąsiadów Rosji. Polska, Ukraina i Białoruś - państwa, przez które przechodzą dotychczasowe gazociągi - mogą zostać odcięte od dostaw gazu, kiedy Gazociąg Północny osiągnie ostateczną przepustowość. Nie wpłynie to na sytuację Niemiec.

"Niezależnie od tego, jak oceniać ryzyko (odcięcia sąsiadów od gazu), nowy gazociąg osłabi geopolityczną pozycję starych krajów tranzytowych" - podkreśla publicysta gazety.

"Svenska Dagbladet" przypomina, że choć Szwecja nie jest zależna od rosyjskich surowców energetycznych

"Dagens Nyheter" krytykuje politykę Niemiec, które "kwestię gazową wolą rozwiązać w stosunkach dwustronnych z Rosją niż w ramach w wspólnej polityki energetycznej UE". "Nawet jeśli Niemcy nie mają złych zamiarów, to krytykowanie ich jest uzasadnione" - podsumowuje gazeta.

Podobnie krytycznymi uwagami uruchomienie Gazociągu Północnego skomentował publicysta dziennika "Svenska Dagbladet". Pisze, że od dawna wiadomo, że Rosja wykorzystuje eksport energii do celów politycznych. "Zależność od Rosji w celu zabezpieczenia dostaw energii powoduje więcej problemów niż rozwiązuje" - podkreśla publicysta gazety.

"Svenska Dagbladet" przypomina, że choć Szwecja nie jest zależna od rosyjskich surowców energetycznych, to w przypadku ewentualnej decyzji o rezygnacji z energii atomowej kraj mógłby zostać skazany na import energii z Rosji.