Wyraził też nadzieję, że europejskie banki będą w tej sprawie współpracować z rządami.

Zapytany, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: "Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego niż brano pod uwagę latem".

W lipcu europejskie banki zgodziły się na dobrowolne spisanie 21 proc. greckiego zadłużenia.

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. "Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne" - zastrzegł Schaeuble.

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. "Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków; tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego" - podkreślił.

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". "Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja" - wskazał.