Przedsiębiorstwa coraz częściej informują klientów i partnerów biznesowych o swojej stabilnej pozycji finansowej – wynika z danych Rzetelnej Firmy. W ciągu trzech ostatnich lat liczba firm, która uzyskała Certyfikat Rzetelności – dokument potwierdzający m.in. bieżącą wypłacalność przedsiębiorstw, wzrosła prawie siedmiokrotnie. Największą popularnością cieszy się certyfikat elektroniczny, na który zdecydowało się ponad 20 tysięcy firm.

Według danych Rzetelnej Firmy, programu prowadzonego pod patronatem Krajowego Rejestru Długów, liczba przedsiębiorstw, które otrzymały Certyfikat Rzetelności wzrosła z 5 862  w 2008 r. do 39 009 w chwili obecnej. Uczestnikami programu są duże spółki i firmy z sektora MSP.

„Fundamentem działalności Rzetelnej Firmy jest promocja uczciwości i wiarygodności płatniczej polskich przedsiębiorstw. Zgłaszając chęć udziału w programie firmy zobowiązują się do przestrzegania powyższych wartości i dzięki temu przyczyniają się do budowy lepszego rynku. Jesteśmy przekonani, że w warunkach niepewnej sytuacji gospodarczej informacja o transparentności finansowej przedsiębiorstw jest szczególnie istotna.” – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. „Ciągły wzrost liczby firm biorących udział w programie jest dla nas nie tylko powodem do szczególnej dumy, ale motywacją do dalszej wytężonej pracy na rzecz promocji rzetelności płatniczej w Polsce.” -  dodaje Waldemar Sokołowski.

Coraz popularniejsze staje się elektroniczne potwierdzenie rzetelności płatniczej w formie specjalnego baneru Rzetelnej Firmy, który może być zainstalowany na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Po kliknięciu w baner można zweryfikować aktualność elektronicznego Certyfikatu Rzetelności. To narzędzie pozwala na bezpłatne sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana jako dłużnik w Krajowym Rejestrze Długów. 

W 2009 r. na taką formę zdecydowało się 2329 firm, natomiast rok później dołączyło już prawie cztery razy tyle (8533). Dane z 2011 r. wskazują, że przez pierwsze 9 miesięcy otrzymały je aż 9184 przedsiębiorstwa. To oznacza, że od początku przyznawania elektronicznych Certyfikatów Rzetelności, na swoich strona internetowych umieściło je ponad 20 tys. firm.

„Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że Internet stał się dla Polaków podstawowym narzędziem weryfikacji opinii o ich firmie. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonych wśród konsumentów przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Rzetelnej Firmy.  Wynika z niego, że aż 81 proc. ludzi przed podjęciem decyzji o wyborze firmy weryfikuje opinie na jej temat w Internecie. Naturalną konsekwencją jest więc wykorzystanie narzędzi, które budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa w sieci.” – podsumowuje Waldemar Sokołowski.