Prezydent podkreślił, że "Francja i Niemcy uzgodniły, iż przedstawią globalne i trwałe rozwiązanie problemów eurogrupy przed szczytem G20 w Cannes" - głosi oficjalny komunikat Białego Domu, wydany po telefonicznej rozmowie obu przywódców.

Obama zadzwonił do prezydenta Francji i "wyraził pełne wsparcie dla strategii", którą wypracuje tandem francusko-niemiecki - poinformował Pałac Elizejski.

Sarkozy przedstawił prezydentowi USA "rezultaty rozmów z 9 października z kanclerz Angelą Merkel" - głosi komunikat strony francuskiej.

Merkel i Sarkozy za dokapitalizowaniem banków

W niedzielę Merkel i Sarkozy zapowiedzieli w Berlinie, że do końca października przedstawią "całościowy pakiet" propozycji rozwiązania obecnych problemów UE. Opowiedzieli się też za dokapitalizowaniem banków.

Według Merkel propozycje niemiecko-francuskie mają prowadzić do jeszcze bliższej i zobowiązującej współpracy w sferze polityki finansowej i gospodarczej w strefie euro.

"Będzie to też związane ze zmianami w traktacie UE. Zaproponujemy to naszym kolegom i poczekamy na ich reakcję" - powiedziała niemiecka kanclerz.

Przywódcy zastrzegli, że jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach tego planu.