Jeszcze szybciej od wartości transakcji bezgotówkowych rosła ich liczba. Wyniosła 449 mln i podskoczyła o 16,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W II kw. 2010 r. kartą wykonaliśmy ponad 384 mln operacji na łączną kwotę prawie 88 mld zł.

Jak podał Narodowy Bank Polski, na koniec czerwca liczba wyemitowanych kart wzrosła o 2,9 proc. i wyniosła 32,89 mln sztuk. To pierwszy kwartalny wzrost liczby wyemitowanych kart od końca 2009 r. NBP raportuje, że Polacy aktywniej korzystają głównie z kart debetowych. W przypadku kredytowych wzrost nie jest tak dynamiczny. Od kwietnia do czerwca wartość transakcji przy ich wykorzystaniu wyniosła 7,69 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem o 1 proc. Jednak liczba kart kredytowych wciąż spada. Na koniec czerwca było ich ponad 8,4 mln. To o ponad 2,4 mln sztuk mniej niż w rekordowym IV kw. 2009 r.

Spada też udział kart obciążeniowych w liczbie wydanych plastików i w wartości transakcji. W II kw. tego roku przeprowadzono nimi transakcje o wartości 1,3 mld zł. Wydanych jest 325 tys. tego typu kart.

JSU