Oferta kredytu gotówkowego w BNP Paribas oraz Meritum Banku charakteryzuje się najniższym nominalnym oprocentowaniem na rynku, wynoszącym 9,90 proc. Reszta instytucji – jak wynika z analizy przygotowanej przez Expandera – pożycza na dużo wyższy procent. Oprocentowanie kredytów w PKO BP, mBanku czy Banku Pocztowym przekracza 18 proc. w skali rocznej.

BNP Paribas i Meritum są też wśród siedmiu banków, które nie pobierają prowizji za przyznanie kredytu gotówkowego. Podobnie robią jeszcze jedynie Getin, Pekao, Kredyt Bank, Nordea i BGŻ. W pozostałych instytucjach prowizje wynoszą co najmniej 300 zł – SGB Bank, Volkswagen Bank, MultiBank i BOŚ. W innych oscylują wokół 500 zł, a w dwóch – PKO BP i Banku Pocztowym – nawet przekraczają tę kwotę.

Część banków niepobierających prowizji, np. Nordea i BGŻ, odbija to sobie, inkasując opłatę przygotowawczą. W pierwszym z nich wynosi ona 101 zł, a w drugim aż 500 zł. Lukas Bank pobiera prowizję wynoszącą 470 zł i opłatę przygotowawczą w wysokości 30 zł.

Ale wymienione trzy koszty to jeszcze nie wszystko. Niektóre instytucje wymagają od klientów wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Jego koszt może być naprawdę niewielki, bo na przykład w BGŻ wynosi jedynie 25 zł za cały okres spłaty. Ale w Kredyt Banku składki ubezpieczeniowe wynoszą już ponad 650 zł, a w dwóch bankach – Lukasie i Pocztowym – przekraczają tysiąc złotych.

W sumie oferty dwóch czołowych banków w naszym rankingu są zbliżone. Miesięczna rata u lidera wynosi 333 zł, a u drugiego w zestawieniu, Meritum Banku – 332 zł. Francuzi wygrywają jednak dzięki niższym kosztom pozostałym, takim jak ubezpieczenia. W efekcie łączny koszt spłaty pożyczonych pieniędzy jest nieco niższy w BNP Paribas. W rankingowym przykładzie wynosi 1947 zł, co oznacza, że spłacilibyśmy mu o 12 zł mniej niż za taki sam kredyt w Meritum Banku.

Na drugim końcu naszego zestawienia znalazł się Bank Pocztowy. Koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata w tej instytucji wynosi aż ponad 5,7 tys. zł.

Analitycy Expandera zastrzegają, że wszystkie podane kwoty odnoszą się do jednego konkretnego przykładu kredytu, dokładnie opisanego na grafice. Ostateczne koszty mogą być nieco inne, bo są często ustalane przy każdej umowie indywidualnie.