Do wyrzucenia szefa koncernu skłania się rada nadzorcza spółki z Palo Alto w Kalifornii – twierdzą anonimowi informatorzy Bloomberga. Jego miejsce, przynajmniej czasowo, ma zająć były szef EBay, Meg Whitman, który jest obecnie jednym z dyrektorów Hewlett-Packard. Notowania spółki spadły pod rządami obecnego prezesa o 47 proc., co jest najgorszym rezultatem firm z prestiżowego indeksu Dow Jones Industrial Average.

„To nie będzie łatwe zadanie” – podkreśla Michael Mullaney, zarządzający akcjami w Fiduciary Trust w Bostonie – „Rada musi spojrzeć wstecz i na nowo zdefiniować, jak powinna być to firma, jednym słowem: powrócić do kreślenia projektów”.

Po podaniu przez Bloomberga pierwszych sugestii o możliwych zmianach w kierownictwie firmy akcje HP na nowojorskiej giełdzie podskoczyły już w środę o 6,7 proc. Ale wciąż są one niższe o 44 proc., poczynając  od 1 listopada zeszłego roku, kiedy Apotheker objął w spółce ster rządów.

Poza omówieniem przyszłości Apothekera rada ma powrócić do rozważenia rewolucyjnej decyzji o wydzieleniu z firmy biznesu pecetów. Pod lupę ma także trafić decyzja o przejęciu przez HP w sierpniu tego roku producenta oprogramowania, spółki Autonomy za 10,3 mld dolarów. Wraz z tą akwizycją i zmianą strategii firmy Apotheker zamierzał zmniejszyć zależność koncernu od produktów konsumenckich o niskiej marży zysku i skoncentrować się na bardziej lukratywnym biznesie korporacyjnym, jak serwery, oprogramowania i systemy sieciowe.

58-letni Apotheker, był poprzednio szefem firmy SAP, niemieckiego producenta oprogramowania biznesowego.