To już drugi kwartał z rzędu wzrostu PKB na Zielonej Wyspie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku tempo rozwoju gospodarczego wyniosło 1,9 proc. – relacjonuje serwis BBC.

Wyniki zaskoczyły specjalistów od prognoz, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,25 proc. Co więcej, po raz pierwszy od 2006 roku irlandzka gospodarka rozwijała się dwa kwartały z rzędu. Zdaniem analityków słaby popyt konsumencki został zrekompensowany przez eksport i duże nakłady inwestycyjne. 

Dane dotyczące dochodu narodowego brutto Irlandii, z których wyłącza się przychody wielonarodowych koncernów mających siedzibę w republice, także zanotowały wzrost o 1,1 proc. wobec spadku o 3 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Irlandzki urząd statystyczny początkowo w raporcie za I kwartał, jeszcze przed ostatnią rewizją danych, informował o wzroście PKB o 1,3 proc. i spadku dochodu narodowego (GNP) o 4,3 proc. 

“Mamy do czynienia z zasadniczą poprawą w gospodarce Irlandii” – skomentował Simon Barry, główny ekonomista Ulster Banku – “Ale dalej cechą charakterystyczną sytuacji jest wzrostowy trend w sektorze handlowym i bardzo słaby popyt wewnętrzny”.