Lotnisko cywilne w Radomiu ma powstać na bazie istniejącego lotniska wojskowego Radom - Sadków. Lotniskiem zarządzać będzie spółka Port Lotniczy Radom S.A.

Krasnodębska powiedziała, że aby lotnisko w Radomiu mogło rozpocząć działalność, musi jeszcze uzyskać od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat oraz zezwolenie na zarządzanie.

Według rzecznika prasowego spółki Port Lotniczy Radom Kajetana Orła, zezwolenie na założenie lotniska cywilnego jest "najważniejszym dokumentem określonym w prawie lotniczym, który realnie otwiera drogę do uruchomienia cywilnej działalności operacyjnej na radomskim Sadkowie".

Orzeł powiedział PAP, że spółce brakuje jeszcze kilku dokumentów do rozpoczęcia procedury inwestycyjnej, m.in. tzw. decyzji środowiskowej, o którą wystąpi po zakończeniu badań przyrodniczych w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Władze Radomia od wielu lat zabiegają o utworzenie cywilnego portu lotniczego na bazie lotniska wojskowego. Wojewoda mazowiecki przekazał miastu tereny pod lotnisko na zasadzie użyczenia bądź darowizny. Część terenów, m.in. tam, gdzie znajduje się pas startowy i drogi kołowania, spółka Port Lotniczy Radom będzie współużytkować z wojskiem.

Obszar, dla którego Radom Sadków stanowi najlepiej dostępny port lotniczy, jest zamieszkiwany przez 3 miliony osób. Największe miasta położone w strefie oddziaływania lotniska to: Lublin, Radom, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski.