Obecna umowa Bułgarii z Gazpromem na temat dostaw rosyjskiego gazu upływa w 2012 r. Koncepcja nieangażowania się w nową, długoterminową umowę gazową z Rosją pojawia się coraz częściej w kręgach podejmujących decyzje o rozwoju energetyki w kraju.

"Porozumienie w sprawie dostaw gazu stanie się faktem dopiero po tym jak Bułgargaz i Gazprom dojdą do zgody we wszystkich jego parametrach. Bardzo ważne jest, by wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i procesy, które mogą nastąpić" - powiedział Trajkow na spotkaniu z prasą.

"Dla Bułgarii są to: uruchomienie nitki łączącej nasz system gazociągowy z greckim w 2014 r., co praktycznie połączy nas z gazem azerbejdżańskim. Liczymy na odkrycie nowych złoż gazu w szelfie czarnomorskim oraz na perspektywy złóż gazu łupkowego" - podkreślił.

Przetarg na badanie obecności gazu łupkowego wygrała amerykańska spółka Chevron

Trajkow poinformował, że przetarg na badanie obecności gazu łupkowego w północo-wschodniej Bułgarii wygrała amerykańska spółka Chevron, porozumienie ma być podpisane w najbliższych dwóch tygodniach.

Według wstępnych ocen spółki, złoża gazu łupkowego mogą wynosić od 300 mld do 1000 mld metrów sześc. "To zaspokoiłoby zapotrzebowanie na gaz przez najbliższe 300 lat - powiedział minister. - Gdyby te szacunki potwierdziły się, pozwoliłoby to krajowi na prowadzenie negocjacji (z Rosją - PAP), uwzględniając wiele różnych wariantów".