Zamknięcie transakcji związanej ze sprzedażą akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nastąpi do końca czerwca, a debiut giełdowy firmy zaplanowano na 6 lipca - poinformował w środę w Katowicach minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

Wcześniej harmonogram zakładał debiut JSW na giełdzie 30 czerwca. Podczas środowej konferencji prasowej minister tłumaczył, że przesunięcie nastąpiło także przez wzgląd na potencjalnych inwestorów amerykańskich - stąd debiut po Dniu Niepodległości, obchodzonym w USA 4 lipca.

Grad ocenił, że sprawy podnoszone przez stronę społeczną JSW zostały już uzgodnione i zapisane w odpowiednich dokumentach. Jego zdaniem, zbędne jest podpisywanie odrębnych porozumień w kwestiach, które są już oficjalnie zapewnione oraz - zgodnie z prawem - nie leżą w związkowych kompetencjach. Zaapelował, by dla dobra firmy i jej załogi nie podejmować działań, które mogłyby zaburzyć przygotowania do giełdy lub wpłynąć na ocenę spółki przez inwestorów.

Związkowcy z JSW zapowiedzieli strajk w firmie, jeżeli do 30 maja nie zostaną zawarte porozumienia, zgodne z ich postulatami.

"Nie można zawierać porozumień czy umów trójstronnych w sprawach, które nie są objęte prawem związkowym bądź nie wynikają z prawa" - skomentował Grad, według którego związkowe postulaty m.in. dotyczące zachowania przez SP władztwa korporacyjnego w JSW czy zachowania pakietu powyżej 50 proc. akcji są zapisane w stosownych dokumentach, np. statucie firmy i prospekcie emisyjnym.

Minister liczy, że trwająca obecnie ocena prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego będzie trwała krócej niż w innych przypadkach. Zapewnił, że resort i spółka są w stałym kontakcie z Komisją i udzielają jej wszelkich niezbędnych wyjaśnień. Z ponownej analizy harmonogramu upublicznienia wynikło, że korzystne będzie wyznaczenie daty debiutu na 6 lipca.

"Zamkniemy transakcję do końca czerwca, to znaczy zbudujemy księgę popytu, ustalimy cenę i w czerwcu będziemy już wiedzieli, kto jest nabywcą akcji JSW. Natomiast z uwagi na potencjalnych inwestorów amerykańskich (...) zaplanowaliśmy debiut na środę 6 lipca" - poinformował minister, wyrażając nadzieję, że będzie to udany debiut. Grad spodziewa się zainteresowania inwestorów zagranicznych, finansowych, a także sporego akcjonariatu obywatelskiego w spółce.

Podkreślił, że wszystkie rozwiązania przedstawione wcześniej stronie społecznej (m.in. prawo do akcji także dla pracowników nieuprawnionych do tego ustawowo i zasady przydziału akcji) są aktualne i zostaną zrealizowane.

"Miałem takie wrażenie, że o mały włos, trochę przez niepotrzebny upór strony działaczy związkowych, cała obecna i była załoga JSW - pracownicy uprawnieni i nieuprawnieni - byliby pozbawieni od kilku do kilkunastu tysięcy złotych własności, jaką mogą mieć w JSW" - skomentował minister.

Zaapelował o to, by w okresie przygotowań do wprowadzenia spółki na giełdę zaniechać działań, które - jak mówił - "mogłyby w jakiś sposób zaburzyć ten proces albo wpływać na ocenę spółki przez inwestorów". "Chciałbym, żeby ten dialog w dalszym ciągu się toczył, ale żebyśmy tego już nie eskalowali; nie ma już takich powodów i sytuacji, które mogłyby temu sprzyjać" - podkreślił Grad.

5 maja związkowcy z JSW parafowali porozumienie dotyczące gwarancji pracowniczych (m.in. gwarancji zatrudnienia) i na najbliższym posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach chcieliby je ostatecznie podpisać. Do uzgodnienia i podpisania pozostały jeszcze - jak mówią - porozumienia w pozostałych 3 obszarach rozmów. Terminu kolejnego posiedzenia WKDS jak dotąd nie wyznaczono - najbardziej prawdopodobny jest poniedziałek 23 maja.

Związki uważają, że kolejne porozumienia powinny zapewniać wprowadzenie zmian w statucie JSW, zabezpieczających realizację postanowień strategii dla górnictwa do 2015 r., gwarancje utrzymania pełnego władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz gwarancje powoływania członków rady nadzorczej i członka zarządu spółki z wyboru załogi. Chodzi również o gwarancje wydania wszystkim pracownikom akcji pracowniczych i uzgodnienia zasad podziału walorów pomiędzy osoby uprawnione oraz pracowników nieuprawnionych, a także o wzrost wynagrodzenia zasadniczego w JSW o 10 proc.

Związkowcy z JSW deklarują, że nie przywiązują wielkiej wagi do terminu debiutu giełdowego, koncentrując się na dążeniu do realizacji swoich postulatów. "Dla nas termin debiutu jest sprawą drugorzędną. I nie ma znaczenia, czy będzie to 6 lipca, czy tydzień wcześniej bądź tydzień później. Naszym głównym celem i zadaniem jest zabezpieczenie interesów pracowników JSW w związku z upublicznieniem spółki" - skomentował szef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

"Spodziewamy się, że na początku przyszłego tygodnia, w ramach WKDS, ruszą kolejne rozmowy, które pomogą osiągnąć nam porozumienie związane z naszymi postulatami dotyczącym zachowania władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz zasad podziału akcji pracowniczych (...). Czasu jest coraz mniej, ale jestem przekonany, że przy dobrej woli wszystkich stron rozmów do końca miesiąca odpowiednie porozumienia zostaną podpisane" - podkreślił.