Także dla graczy z rynku papierów dłużnych istotnym wydarzeniem w tym tygodniu, które może wyznaczyć kierunek na najbliższe dni, będzie posiedzenie Rady.

"Dzisiaj na rynku niewielkie obroty, złoty porusza się w dość wąskim paśmie. Inwestorzy nie bardzo wiedzą, w którym kierunku podążać w związku z sytuacją Grecji. Widać także wyciszenie przed decyzją RPP, chociaż chyba nikt nie oczekuje, że dojdzie do podwyżki stóp procentowych" - powiedział PAP Karol Zaluski, szef dilerów walutowych z ING BSK.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating kredytowy dla Grecji do B z BB minus. Perspektywa dla ratingu jest negatywna.

Z kolei agencja Moody's Investors Service umieściła rating kredytowy dla Grecji na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia.

Media spekulują, że zmagająca się z kryzysem budżetowym Grecja może potrzebować nowego zastrzyku finansowego. Mimo pakietu pomocowego Grecy nie zdołali podreperować swojej podupadłej gospodarki ani obniżyć deficytu budżetowego, czego wymagały warunki, na jakich udzielono Atenom kredytu.

W czerwcu misja MFW, KE i EBC ma przedstawić ocenę, czy Grecja spełniła warunki, stanowiące podstawę do wypłaty kolejnej transzy wsparcia z uzgodnionego przed rokiem programu pomocy finansowej na kwotę 110 mld euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła we wtorek, że jej kraj podejmie decyzję w sprawie ewentualnej dalszej pomocy finansowej dla Grecji dopiero po zapoznaniu się z oceną międzynarodowych ekspertów w sprawie realizacji obecnego programu ratunkowego.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona 11 maja

Sprzedaż środków walutowych przez BGK broni złotego przed osłabieniem na fali rynkowej niepewności co do dalszych losów Grecji.

"Na rynku w ostatnich dniach pojawia się także BGK, który dostarcza płynność, co chroni złotego przed osłabieniem. BGK pojawia się zazwyczaj w godzinach porannych, do południa" - powiedział Zaluski.

Rynek długu bardziej niż na samą decyzję RPP, czeka na komunikat po posiedzeniu Rady. W tym oczekiwaniu wtorkowa sesja upłynęła bardzo spokojnie, bez większych zmian w cenach papierów.

"Poziomy, które są na zamknięciu niemal nakładają się na wartości z dnia wczorajszego. Sesja właściwie bez zmian. Czekamy na komunikat RPP bardziej niż na samą decyzję, to wskaże kierunek handlu na resztę tygodnia. W czwartek mamy aukcję 2-letnich obligacji, ilość zleceń będzie zależała od tego co powie jutro RPP. Także to, że odczyt inflacji za kwiecień mamy dopiero w piątek sugeruje, aby wstrzymać się obecnie z ruchami" - powiedział PAP Henryk Sułek, szef dilerów SPW w Banku Millennium.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona 11 maja. 17 z 18 ankietowanych przez PAP analityków spodziewa się pozostawienia stóp procentowych bez zmian.

W czwartek na przetargu obligacji OK0713 MF zaoferuje papiery o wartości 3,0-4,5 mld zł.