Jak wyjaśnił PAP wicemarszałek województwa Mazowieckiego Marcin Kierwiński, preumowa oznacza przyrzeczenie, że inwestycja otrzyma dofinansowanie z UE. Umowa ma zostać podpisana, kiedy tylko beneficjent, czyli WKD, skompletuje wszystkie niezbędne dokumenty. Zdaniem Kierwińskiego zajmie to około kilku tygodni.

Pierwsze pociągi mają wyjechać na linię WKD pod koniec tego roku, a wszystkie zamówione pojazdy producent - bydgoska PESA - ma dostarczyć do końca 2012 r. Nowe pociągi mają zastąpić część starych składów należących do spółki. Jak wyjaśnił na konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie preumowy prezes WKD Grzegorz Dymecki, spółka chce zwiększyć przewozy, a nowy tabor ma w tym pomóc.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zauważył, że linia WKD, na której mają jeździć nowe pociągi, przebiega przez silnie zurbanizowane tereny i codziennie dowozi do szkół i pracy tysiące osób. Unijne pieniądze na dofinansowanie zakupu pociągów będą pochodziły z mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponadto 14,6 mln zł ma pochodzić z dotacji rządowej, a 12,5 mln zł z funduszu kolejowego, a reszta pieniędzy z innych źródeł, np. pożyczki z EBI.

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta dziennie około 26 tys. pasażerów. Spółka szacuje, że rocznie przewozi ok. 6,6 mln pasażerów.

Władze województwa mazowieckiego podpisały w środę także porozumienia z władzami Radomia i Mińska Mazowieckiego w sprawie budowy w tych miastach parkingów w systemie "Parkuj i Jedź". Są to parkingi w pobliżu stacji kolejowych, na których kierowcy mogą zostawić samochody, motocykle albo rowery i kontynuować podróż pociągiem.

Parking w Radomiu ma mieć 198 miejsc postojowych. Łączny koszt budowy to 2,4 mln zł. Budowa parkingu na 140 samochodów w Mińsku Mazowieckim ma kosztować 1,5 mln zł. Obecnie na Mazowszu działa 5 tego typu parkingów. Docelowo ma być ich 40.