statystyki

Zobacz jaką firmę założyć, żeby nie zbankrutować

autor: Patrycja Otto22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 25.04.2011, 07:54
 • Wyślij
 • Drukuj

52,4 Tys. firm zostało wyrejestrowanych w dwóch pierwszych miesiącach tego roku. W tym samym czasie pojawiło się tylko 39 tys. nowych. Najgorsza sytuacja jest w handlu detalicznym, a najlepsza w sprzedaży internetowej

reklama



reklama


Łącznie w styczniu i lutym zniknęło 13,4 tys. firm i obecnie jest ich już poniżej 3,9 mln – wynika z danych HBI Polska, opracowanych specjalnie dla „DGP”.

Największy odsetek wyrejestrowanych firm odnotował handel detaliczny, gdzie w styczniu i lutym powstało niewiele ponad 7 tys. nowych firm, a działalność zakończyło dwa razy więcej.

– Z rynku znikały przede wszystkim podmioty prowadzące sprzedaż na targach, bazarach i targowiskach, ale też sklepy. W styczniu i lutym ubyło ich 3,6 tys., a nowych powstało zalewie 1,5 tys. Zatem bilans jest ujemny – wyjaśnia Tomasz Starzyk, ekspert z firmy badawczej Dun & Bradstreet.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, wpływ na kurczącą się liczbę firm w branży handlowej ma konsolidacja rynku. Małe sklepy coraz częściej udają się pod skrzydła silnych i dużych podmiotów, co gwarantuje im przetrwanie na rynku.

Inaczej jest w branży usługowej, która po prostu się kurczy. Najbardziej odczuli to agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. W pierwszych dwóch miesiącach zarejestrowano w tym sektorze 724 firmy, podczas gdy wyrejestrowano aż 1311. – W tej branży już od dłuższego czasu nie działo się dobrze. Firmy i osoby prywatne w poszukiwaniu oszczędności rezygnowały z usług agentów i brokerów. W przyszłości ten trend może jednak ulec odwróceniu – uważa Starzyk.

Przedsiębiorstwa usługowe nie wytrzymują także stale rosnących cen paliw. Na przestrzeni kilku miesięcy benzyna zdrożała o 20 proc., co uderza przede wszystkim w firmy przewozowe. W segmencie taksówek w styczniu i lutym zarejestrowano 263 firmy, a wyrejestrowano aż 670.

Traci także przemysł produkcyjny. W pierwszych dwóch miesiącach powstały tu 1863 przedsiębiorstwa, ale zniknęło aż 2985. Jest to związane przede wszystkim z niższym od spodziewanego wzrostem produkcji przemysłowej. Prognoza na marzec przewidywała jej zwiększenie się o 9 proc. rok do roku. Ostatecznie jednak skończyło się na 7-proc. wzroście.

Jak zauważa Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości, w kolejnych miesiącach można oczekiwać wzrostów produkcji przemysłowej najwyżej na poziomie 5 proc. Nie wrócimy więc już do tego, co było w poprzednich kwartałach, kiedy produkcja rosła o 10 proc. Takie ożywienie było możliwe tylko dzięki odbiciu po kryzysie, a to mamy już za sobą.

Z drugiej strony te przedsiębiorstwa, które przetrwały, mają się na tyle dobrze, że zatrudniają nowych pracowników. Marek Rogalski, analityk DM BOŚ, twierdzi, że coraz chętniej zatrudniają one nowych pracowników. – Dzięki temu fala samozatrudnienia z przełomu roku 2009 i 2010 ulega stopniowemu zmniejszeniu. Ludzie po prostu wracają na etaty – kwituje. Wygląda zatem na to, że – paradoksalnie – prowadzenie własnej firmy najbardziej opłaca się wtedy, gdy na rynku szaleje kryzys.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 21

 • 1: Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i n z IP: 84.234.1.* (2011-04-22 07:31)

  Drogi Rządzie z PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.
  Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo Donald stwierdził ,ze znów okradł ZUS .
  On okradł też POlitycznie ,zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy a sobie kolesiom nie ruszył żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - …...na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Płacy też jak słyszę nie otrzymam .Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.

 • 2: gruby z IP: 89.76.117.* (2011-04-22 08:25)

  " Marek Rogalski, analityk DM BOŚ, – fala samozatrudnienia z przełomu roku 2009 i 2010 ulega stopniowemu zmniejszeniu. Ludzie po prostu wracają na etaty – kwituje. Wygląda zatem na to, że – paradoksalnie – prowadzenie własnej firmy najbardziej opłaca się wtedy, gdy na rynku szaleje kryzys."

  no jak mamy takich analityków to nie dziw że OFE nie umieją wypracować zysku.
  Fala samozatrudnienia z 2009/2010 to właśnie ludziei zwalniani z pracy w dobie kryzysu, i powracający do kraju ze względu na kryzys. Próbowali sił w biznesie, padli i wracają na etaty

 • 3: Andrzej Piotrowski z IP: 178.42.149.* (2011-04-22 09:04)

  To co wyprawia władza i zus to nie mieści się w granicach zdrowego rozsądku. Lekarstwo jest jedno: zmniejszyć składki, podniesie się zatrudnienie i wzrosną wpływy do zus. Obecna sytuacja przypomina: ściskanie człowieka coraz bardziej za gardło i każe mu się śpiewać. On już charczeć nie może i zostanie zaduszony. A szara strefa musi się w tym układzie poszerzać bo ludzie muszą z czegoś żyć i nie wolno nikogo za to obwiniać, że sobie jakoś radzą w w/w sytuacji

 • 4: wiktoria z IP: 83.9.159.* (2011-04-22 13:19)

  Tak, Panie Andrzeju,zgadzam się.Koszt etatu w zestawieniu z wynagrodzeniem netto jest wysoki.Pracownik prawie wprost powiedział mi,że nie chce pełnego wynagrodzenia pokazać bo nie stać go na to./?/ Silne i mądre demokracje najwyżej 10% uwagi poświęcają problemom traumatycznym, my 80%.Nie mamy czasu na gospodarkę.Od początku roku mam 5 kontrolę.Codziennie zaczynam od czytania ofert firm doradczych i handlujących "bibułą".Ja mam zacięcie i zamiast jężdzić na ścianie śmierci prowadzę firmę.Moi potencjalni następcy liczą i myślą.Właśnie odrzucili kasę unijną obwarowaną utrzymywaniem etatów./A kto nas utrzyma?/

 • 5: OBNIŻYĆ HARACZ NA ZUS!!!!!!!!!!! z IP: 93.176.222.* (2011-04-22 14:56)

  j.w.

 • 6: POMYSŁODAWCA z IP: 93.122.64.* (2011-04-22 16:13)

  NO AUTOR ARTYKUŁU ROZUMIEM ŻE TO PRZEZ DROBNE PRZEOCZENIE NISZY W SEGMĘCIE GASTRONOMICZNYM ;CHOCIŻBY TAKA GAR KUCHNIA NA KOŁACH NA ZASADZIE BUŁKI NIEDOJADKI I FLASZKI NIEDOPITKI

 • 7: pudel z IP: 195.22.98.* (2011-04-22 17:12)

  biorac kredyt na zalozenie dobrze przemyslec czy go potrzebujemy, jesli nie mamy doswiadczenia warto poszukac specjalisty

 • 8: Jared z IP: 77.253.134.* (2011-04-23 17:43)

  Dobry pomysł i wbicie się w rynek jest bardzo ważne lecz równie ważne jest finansowanie. Brak środków szczególnie na początku powoduje że biznes trzeba zwinąć.

 • 9: marianna z IP: 91.94.14.* (2011-04-24 19:42)

  Ja też kiedyś myślałam, jaką firmę założyć, żeby nie zbankrutować. Przedsiębiorcy, których pytałam twierdzili, że w zasadzie zarabiają na podatki, często mają kontrole mimo, że nie ma się do czego przyczepić, a emerytury nie wystarczą im na utrzymanie. Znam takich, którzy na emeryturze wynieśli się na wieś, bo taniej. Inni chcą na stare lata (dzieci dorosłe) wynieść się z kraju. Sam tytuł artykułu jest nie do pomyślenia w normalnym kraju. Odpowiedz również jest paranoiczna: nie zakładać firmy. Ja nie założę.

 • 10: nagyc z IP: 178.180.113.* (2011-04-25 20:59)

  Kochani proponuję naszemu Panu Premierowi aby zrzekł się układów i sprubował rozwinąć jakąś działalność gospodarczą jeśli mu się to uda będę jego niewolnikiem do śmierci ale co my tu piszemy tam na górze jest wszystko OK. W Polsce są LUdZIE i niewolnicy chętnie podyskutowalbym o tym z Panem Premierem . mam 40 lat pracy na odpowiedzialnym etacie i zarabiam do ręki 1300 zł mam na utrzymaniu chorą na raka żonę . Może Pan premier nauczy mnie w tej sytuacji oszczędzać

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama