statystyki

Zobacz jaką firmę założyć, żeby nie zbankrutować

autor: Patrycja Otto22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 25.04.2011, 07:54

52,4 Tys. firm zostało wyrejestrowanych w dwóch pierwszych miesiącach tego roku. W tym samym czasie pojawiło się tylko 39 tys. nowych. Najgorsza sytuacja jest w handlu detalicznym, a najlepsza w sprzedaży internetowej

Reklama


Reklama


Łącznie w styczniu i lutym zniknęło 13,4 tys. firm i obecnie jest ich już poniżej 3,9 mln – wynika z danych HBI Polska, opracowanych specjalnie dla „DGP”.

Największy odsetek wyrejestrowanych firm odnotował handel detaliczny, gdzie w styczniu i lutym powstało niewiele ponad 7 tys. nowych firm, a działalność zakończyło dwa razy więcej.

– Z rynku znikały przede wszystkim podmioty prowadzące sprzedaż na targach, bazarach i targowiskach, ale też sklepy. W styczniu i lutym ubyło ich 3,6 tys., a nowych powstało zalewie 1,5 tys. Zatem bilans jest ujemny – wyjaśnia Tomasz Starzyk, ekspert z firmy badawczej Dun & Bradstreet.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, wpływ na kurczącą się liczbę firm w branży handlowej ma konsolidacja rynku. Małe sklepy coraz częściej udają się pod skrzydła silnych i dużych podmiotów, co gwarantuje im przetrwanie na rynku.

Inaczej jest w branży usługowej, która po prostu się kurczy. Najbardziej odczuli to agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. W pierwszych dwóch miesiącach zarejestrowano w tym sektorze 724 firmy, podczas gdy wyrejestrowano aż 1311. – W tej branży już od dłuższego czasu nie działo się dobrze. Firmy i osoby prywatne w poszukiwaniu oszczędności rezygnowały z usług agentów i brokerów. W przyszłości ten trend może jednak ulec odwróceniu – uważa Starzyk.

Przedsiębiorstwa usługowe nie wytrzymują także stale rosnących cen paliw. Na przestrzeni kilku miesięcy benzyna zdrożała o 20 proc., co uderza przede wszystkim w firmy przewozowe. W segmencie taksówek w styczniu i lutym zarejestrowano 263 firmy, a wyrejestrowano aż 670.

Traci także przemysł produkcyjny. W pierwszych dwóch miesiącach powstały tu 1863 przedsiębiorstwa, ale zniknęło aż 2985. Jest to związane przede wszystkim z niższym od spodziewanego wzrostem produkcji przemysłowej. Prognoza na marzec przewidywała jej zwiększenie się o 9 proc. rok do roku. Ostatecznie jednak skończyło się na 7-proc. wzroście.

Jak zauważa Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości, w kolejnych miesiącach można oczekiwać wzrostów produkcji przemysłowej najwyżej na poziomie 5 proc. Nie wrócimy więc już do tego, co było w poprzednich kwartałach, kiedy produkcja rosła o 10 proc. Takie ożywienie było możliwe tylko dzięki odbiciu po kryzysie, a to mamy już za sobą.

Z drugiej strony te przedsiębiorstwa, które przetrwały, mają się na tyle dobrze, że zatrudniają nowych pracowników. Marek Rogalski, analityk DM BOŚ, twierdzi, że coraz chętniej zatrudniają one nowych pracowników. – Dzięki temu fala samozatrudnienia z przełomu roku 2009 i 2010 ulega stopniowemu zmniejszeniu. Ludzie po prostu wracają na etaty – kwituje. Wygląda zatem na to, że – paradoksalnie – prowadzenie własnej firmy najbardziej opłaca się wtedy, gdy na rynku szaleje kryzys.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • kola(2016-01-13 09:56) Odpowiedz 20

    Osobom, które zastanawiają się nad założeniem własnej działalności gospodarczej polecam Program Aktywizacja. Projekt skierowany jest do młodych przedsiębiorców, a jego cel to pomoc w początkach pracy we własnej firmie. Dzięki Programowi można zaoszczędzić sporo pieniędzy, czas i jednocześnie zyskać pełne wsparcie. Zainteresowanych odsyłam na stronę http://programaktywizacja.pl/, gdzie znajdują się szczegółowe informację.

  • wiktoria(2011-04-22 13:19) Odpowiedz 10

    Tak, Panie Andrzeju,zgadzam się.Koszt etatu w zestawieniu z wynagrodzeniem netto jest wysoki.Pracownik prawie wprost powiedział mi,że nie chce pełnego wynagrodzenia pokazać bo nie stać go na to./?/ Silne i mądre demokracje najwyżej 10% uwagi poświęcają problemom traumatycznym, my 80%.Nie mamy czasu na gospodarkę.Od początku roku mam 5 kontrolę.Codziennie zaczynam od czytania ofert firm doradczych i handlujących "bibułą".Ja mam zacięcie i zamiast jężdzić na ścianie śmierci prowadzę firmę.Moi potencjalni następcy liczą i myślą.Właśnie odrzucili kasę unijną obwarowaną utrzymywaniem etatów./A kto nas utrzyma?/

  • ewcia(2012-12-14 07:11) Odpowiedz 10

    Zgadzam się w 100% z moimi przedmówcami, tym krajem rządzą oszuści i złodzieje Donek do nich nalezy niec nie widzi nic nie słyszy i udaje że żyje nam się wspaniale. A tak naprawdę to 70% społeczeństwa żyje na skraju nędzy, ani pracy , ani mieszkania, ani leczenia nikt nam nie zapewni - nawet jesli jesteśmy po najlepszych studiach i kilku kierunkach. A więc co to za kraj co za rząd który nie myśli o nas - a podobno sa dla nas - myślą tylko co jeszcze mozna sprzedac i ulokowac na swoich zagranicznych kontach. A my zdychajmy bo za co zyc i jak gdy emerytura w wieku 67 zrobią wszystko abyśmy jej nie doczekali - no bo przeciez nasze pieniądze juz wydali. i tym optymistycznym faktem zakoncze.

  • marianna(2011-04-24 19:42) Odpowiedz 10

    Ja też kiedyś myślałam, jaką firmę założyć, żeby nie zbankrutować. Przedsiębiorcy, których pytałam twierdzili, że w zasadzie zarabiają na podatki, często mają kontrole mimo, że nie ma się do czego przyczepić, a emerytury nie wystarczą im na utrzymanie. Znam takich, którzy na emeryturze wynieśli się na wieś, bo taniej. Inni chcą na stare lata (dzieci dorosłe) wynieść się z kraju. Sam tytuł artykułu jest nie do pomyślenia w normalnym kraju. Odpowiedz również jest paranoiczna: nie zakładać firmy. Ja nie założę.

  • Andrzej Piotrowski(2011-04-22 09:04) Odpowiedz 10

    To co wyprawia władza i zus to nie mieści się w granicach zdrowego rozsądku. Lekarstwo jest jedno: zmniejszyć składki, podniesie się zatrudnienie i wzrosną wpływy do zus. Obecna sytuacja przypomina: ściskanie człowieka coraz bardziej za gardło i każe mu się śpiewać. On już charczeć nie może i zostanie zaduszony. A szara strefa musi się w tym układzie poszerzać bo ludzie muszą z czegoś żyć i nie wolno nikogo za to obwiniać, że sobie jakoś radzą w w/w sytuacji

  • Wiesława Białek(2013-02-05 07:08) Odpowiedz 10

    Panie premierze jak Sejm może na to patrzeć jak ludzie z biednych rodzin cierpią co żyją tylko z alimentów oraz rodzinnego i mają małe dzieci oraz problemy nawet nie starcza na suchy chleb a co dopiero na opłaty takie ludzie nie wiedzą na co mają przeznaczyć czy na opłaty czy na lekarstwa dla dzieci jak zachorują czy na dojazdy do lekarzy specjalistów bo to także jest konieczne dla dzieci takie ludzie muszą umierać z dziećmi bo pracy niema a jak jest to co ma taka matka zrobić z tymi dziećmi jak nikogo do pomocy niema do dzieci kto z Sejmu za 800 zł by wyżył z dwójką dzieci szkolnych dlaczego tym nikt się nie zainteresuję i nowej decyzji nie uwzględni aby takie rodziny mieli lepiej z tymi dziećmi

  • nagyc(2011-04-25 20:59) Odpowiedz 10

    Kochani proponuję naszemu Panu Premierowi aby zrzekł się układów i sprubował rozwinąć jakąś działalność gospodarczą jeśli mu się to uda będę jego niewolnikiem do śmierci ale co my tu piszemy tam na górze jest wszystko OK. W Polsce są LUdZIE i niewolnicy chętnie podyskutowalbym o tym z Panem Premierem . mam 40 lat pracy na odpowiedzialnym etacie i zarabiam do ręki 1300 zł mam na utrzymaniu chorą na raka żonę . Może Pan premier nauczy mnie w tej sytuacji oszczędzać

  • Zgredek(2011-04-26 12:46) Odpowiedz 00

    Działalność dowolnej firmy zależy od kondycji finansowej jej klientów i od poziomu pazerności fiskalnej państwa. Im wyższa kondycja finansowa klientów tym więcej klientów dokona zakupu towaru lub usługi. Im mniejsza pazerność fiskalna państwa, tym więcej płatników podatku powstanie. Nikt nie będzie pracował za darmo, nawet na swoim skoro urzędnik żąda niezłej kasy za przychodzenie do pracy!

  • Andi(2012-06-30 13:35) Odpowiedz 00

    Bez obniżenia podatków padnie wszystko oprócz firm z kapitałem zagranicznym. Polacy nie będą mogli utrzymywać swoich biznesów i zaczną pracować dla tesco i castoramy za grosze. Tu trzeba zdecydowanych zmian panie TUSK polecam wideo - poszkodowany przez PO...ą bandę

    http://www.youtube.com/watch?v=wPz7zAawOE8&feature=player_embedded

  • JONY(2011-12-23 19:12) Odpowiedz 00

    FIRMA JAKA FIRMA LUDZIE NA POLSKIM RYNKU SA NIEUCZCIWI DLATEGO PRACUJE ZA GRANICA MAM GEWERBE I ZARABIAM 10 EURO NA GODZINE JESLI FIRMA TO TYLKO ZAGRANICA

  • vvv(2011-04-28 08:41) Odpowiedz 00

    Zgadzam się ze wszystkim opiniami odnośnie złodziejskiego zusu, ale ostatnio poczytałem opinii przedsiębiorców działających w branży usługowej dla e-biznesu to twierdzili oni, że zus nie jest żadnym dużym obciążeniem podczas prowadzenia biznesu, nie wspominając już o podatkach. Powiem szczerze, że zbaraniałem...

  • owik(2013-01-30 19:58) Odpowiedz 00

    To jak 70% społeczeństwa żyje na skraju nędzy to skąd ma poparcie ponad 30% ?

  • sdfsa(2013-07-16 20:32) Odpowiedz 00

    firmę nic się nie opłaca jak wynaleźć wynalazek produkować i sprzedawać go to jest bardzo opłacalne tak można zostać milionerem

  • pudel(2011-04-22 17:12) Odpowiedz 00

    biorac kredyt na zalozenie dobrze przemyslec czy go potrzebujemy, jesli nie mamy doswiadczenia warto poszukac specjalisty

  • POMYSŁODAWCA(2011-04-22 16:13) Odpowiedz 00

    NO AUTOR ARTYKUŁU ROZUMIEM ŻE TO PRZEZ DROBNE PRZEOCZENIE NISZY W SEGMĘCIE GASTRONOMICZNYM ;CHOCIŻBY TAKA GAR KUCHNIA NA KOŁACH NA ZASADZIE BUŁKI NIEDOJADKI I FLASZKI NIEDOPITKI

  • OBNIŻYĆ HARACZ NA ZUS!!!!!!!!!!!(2011-04-22 14:56) Odpowiedz 00

    j.w.

  • gruby(2011-04-22 08:25) Odpowiedz 00

    " Marek Rogalski, analityk DM BOŚ, – fala samozatrudnienia z przełomu roku 2009 i 2010 ulega stopniowemu zmniejszeniu. Ludzie po prostu wracają na etaty – kwituje. Wygląda zatem na to, że – paradoksalnie – prowadzenie własnej firmy najbardziej opłaca się wtedy, gdy na rynku szaleje kryzys."

    no jak mamy takich analityków to nie dziw że OFE nie umieją wypracować zysku.
    Fala samozatrudnienia z 2009/2010 to właśnie ludziei zwalniani z pracy w dobie kryzysu, i powracający do kraju ze względu na kryzys. Próbowali sił w biznesie, padli i wracają na etaty

  • Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i n(2011-04-22 07:31) Odpowiedz 00

    Drogi Rządzie z PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.
    Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo Donald stwierdził ,ze znów okradł ZUS .
    On okradł też POlitycznie ,zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy a sobie kolesiom nie ruszył żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - …...na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Płacy też jak słyszę nie otrzymam .Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.

  • wielebni z pułtuska(2011-04-25 21:48) Odpowiedz 00

    POlytycy sie majom ok