statystyki

Największe inwestycje w Polsce w 2010 roku

autor: Bb23.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.12.2010, 11:39
  • Wyślij
  • Drukuj

W mijającym roku największym inwestorem na rynku było państwo. W pierwszej piątce krajowych inwestorów znalazł się tylko jeden podmiot prywatny.

reklamareklama


Poza nielicznymi wyjątkami inwestycje kierowane były do sektorów związanych z infrastrukturą. Oznacza to, że nieźle idzie nam wykorzystywanie środków unijnych.

Firmy zagraniczne, podobnie jak w wypadku transakcji na rynku wtórnym, inwestowały w przedsięwzięcia związane z nieruchomościami handlowymi. Nawet obecny w Polsce od lat szwedzki koncern Ikea, kojarzony dotąd z meblami i wyposażeniem wnętrz, inwestuje nie w kolejną fabrykę, ale w powierzchnie handlowe do wynajęcia.

Mimo że skala tych inwestycji wypada blado przy zaangażowaniu krajowych podmiotów publicznych, to inwestycje w obiekty handlowe i biurowe świadczą o tym, że zagranica wierzy we wzrost konsumpcji i rozwój biznesu. Przesunięcie profilu inwestycji z przemysłu na usługi to sygnał, że Polska przez inwestorów jest już traktowana jako dojrzały rynek konsumencki, a nie tylko tanie zaplecze produkcyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama