statystyki

Od 1 grudnia ruszają wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników. Łącznie 13 mld zł

26.11.2010, 18:02; Aktualizacja: 26.11.2010, 18:20

Od 1 grudnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2010 rok. W ciągu dwóch pierwszych dni chce przekazać rolnikom ok. 2 mld zł. W pierwszej kolejności pieniądze dostaną powodzianie.

reklama


reklama


W tym roku wnioski o dopłaty złożyło ok. 1 mln 375 tys. rolników. Ponad 850 tysięcy osób (czyli blisko dwie trzecie) otrzymało już decyzję o przyznaniu takich dopłat.

"W ciągu dwóch pierwszych dni Agencja planuje przekazanie na konta bankowe rolników około 2 miliardów złotych. W pierwszej kolejności płatności bezpośrednie zostaną przekazane rolnikom, których gospodarstwa zostały dotknięte w tym roku klęską powodzi" - napisał w piątek w komunikacie Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Na dopłaty bezpośrednie za 2010 r. Polska ma prawie 13 miliardów złotych. Kwota ta została obliczona na podstawie opublikowanego przez Europejski Bank Centralny 30 września br. oficjalnego kursu wymiany, wynoszącego 3,9847 zł za euro. Po tym kursie są przeliczone także inne płatności uzupełniające (np. do chowu owiec czy uprawy roślin strączkowych).

Suma tegorocznych wypłat dopłat bezpośrednich, zgodnie z porozumieniem akcesyjnym, wzrośnie o 10 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Po raz pierwszy dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników osiągną poziom 100 proc. wysokości dopłat obowiązujących w państwach tzw. starej 15-tki.

Podstawowa dopłata do ziemi za 2010 r. (tzw. jednolita płatność obszarowa) wynosi 562 zł/ha. Dopłata uzupełniająca, która przysługuje do niektórych upraw, np. do zbóż - to 327 zł/ha.

Producenci chmielu mogą liczyć na 1420 zł/ha (jest to tzw. płatność niezwiązana z produkcją). Do roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na łąkach (tzw. płatności zwierzęce) rolnicy dostaną - 439 zł/ha.

Dopłata do pomidorów - to ok. 157 zł za tonę. Do hodowli krów dotacja wynosi 346 zł za sztukę, a do owiec - 105 zł za sztukę. Specjalna dopłata do uprawy roślin strączkowych i motylkowatych jest na poziomie 207 zł na hektar.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • monika(2011-01-27 21:37) Odpowiedz 00

    wiecie, najgorsze jest to, że polacy tak chętnie dyskutują i wszystkiego się czepiają ani maja pojęcia o czym mówią. najpierw trochę poczytajcie a póżniej popisujcie się

  • henius009(2011-02-28 19:30) Odpowiedz 00

    jestem posiadaczem malego gospodarstwa(ok 15 h) slaba gleba, żeby przezyć i utrzymać rodzinę muszę dodatkowo chodzić do pracy -naprawdę jest super być rolnikiem,latem 0d 5 rana do 22 praca!!! jest czego zazdrościć !!!

  • oko(2011-09-07 23:15) Odpowiedz 00

    Droga kasiu, Najpierw trzeba skończyć szkołę a dopiero później wypowiadać się publicznie. Poczytaj troszkę...może dowiesz się jak żyje się na wsi

  • ;;wieśniak;;(2011-01-05 12:52) Odpowiedz 00

    Jakby nie ;;wieśniaki;; to wy mieszczuchy nie mieli byście co jeść,zasuwacie na wieś po świnkę i zdrowe warzywa.Tak wam szkoda że dostajemy dopłaty,to proszę sobie kupić hektar ziemi i też będziesz rolnikiem i brać tak wielkie jak to sądzicie dopłaty.A co chodzi o podatek to my też płacimy,ubezpieczenie KRUS z którego na stare lata jak dożyjemy to będziemy brali rentę w wysokości ok.700zł(strasznie dużo).Potępiacie nas,ale tak naprawdę jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wszyscy i też chcemy żyć.!

  • ADA(2011-01-05 12:01) Odpowiedz 00

    ADA Nikt nie rozumie że praca na gospodarstwie jest ciezka iże nie wszyscy rolnicy mają super oczywiście zgadzam sie z niekturymi sprawami np renty strukturalne .Ja sama wiem coś o tym pracuję od siedmiu lat na gospodarstwie i wiem coś o tej pracy .Był okres gdy moje miesieczne wynagrodzenie wynosiło 1500 zł miesiecznie na cztero osobową rodzinę .CZy to w mieście czy na wsi to są osoby biedne i bogate .W naszym państwie liczy się kasa i znajomość i wtedy można żyć na poziomie

  • mar(2010-12-14 14:30) Odpowiedz 00

    DO KC CHCIAŁBYŚ BLOKOWCU MIEĆ TYLE KASY ZIEMI I NIERUCHOMOŚCI CO WIEŚNIAK!!ŻAL MI CIE PANIE Z MIASTA!!NIE PRZEZYWAJ LUDZI ZE WSI WIEŚNIAKAMI!!TY W MIEŚCIE MOŻESZ UMRZEĆ Z GŁODU I PEWNIE NIE MASZ NIC SWOJEGO!

  • spongebob(2010-12-22 08:53) Odpowiedz 00

    jakie wypłaty ja dalej czekam na pieniądze zawsze przelew był do 10 tego grudnia a w tym roku zwlekają z wypłatami

  • anka(2010-12-28 19:28) Odpowiedz 00

    Witam wszystkich, nawet tych co pojęcia nie mają jak to jest na wsi.Jak czytam co niektóre komentarze to mnie krew zalewa!.Ja mieszkam na wsi ,a mój mąż pracuje w gospodarstwie,mamy nie całe 13 h.i ledwo plączemy .Mąż nie może pozwolić sobie na wolne czy urlop bo choduje krowy.Za mleko dostaje mało,nieraz na życie nie starcza ,gdyby nie pomoc rodziców nie dali byśmy rady.Dopłaty jak dostajemy kupujemy nawozy a ich koszt to 6 .000,dotego oprysk 2.000,kupno paliw na obróbke ziemi na wiosne samą idzie przeszło 2.000 i po dopłatach . Zdaża się ,że dokładamy do gospodarstwa po mimo dopłat. A co do tych co mają ziemi ponad 50h to się zgadzam ,że żyje im się lepięj,a płacą taką samą stawke za krus jak my to żenada!

  • Rolnik z mazur(2011-11-08 19:38) Odpowiedz 00

    Mam pytanie dla czego piszecie o czymś o czym nie macie zielonego pojęcia czy wy wiecie jaki jest koszt wyprodukowania z 1h np pszenicy czy wy wiecie ile kosztuje nawóz ile ropa ile środki ochrony roślin? tylko klepiecie ale nie zastanawiacie się nad tym że czym bardziej mamy rozwiniente rolnictwo tym lepsza jakość tego co spożywamy bo nasze jest zdrowsze a te marne dopłaty są tylko wsparciem bez nich nie było by już rolnictwa u nas a jeśli je zniosą to nie myślcie że chleb będzie kosztował 2.30 tylko 5 .Polska mentalność to chciwość i bezmyślność

  • usia(2011-11-28 09:02) Odpowiedz 00

    głupi jesteście wieś jest piękna

  • rolnik(2011-12-04 17:43) Odpowiedz 00

    co piąty obywatel miasta pochodzi ze wśi i udaje bochatera niech przyjedzie na miesiąc na wieś i da mu się 600 zł i niech przeżyje z rodziną w kturej troje dziedzi studjują na stancje trzeba zapłacić 1200zł jedzenie ubranie pola jest 5 ha a te 600 zł to ma babcia i jak chce to coś da a jak nie to trzeba pożyczyć

  • Rafał(2011-12-05 08:52) Odpowiedz 00

    Do Kasi Droga Kasiu czas wybrac sie do szkoły rolnik jak kazda inna osoba płaci podatki wiec jak sie czegos niewie to sie nie powinno o tym pisac . To i tak sa ciezkie czasy dla polskiego rolnictwa a te dotacje to jest tylko kropla w mozu.

  • Rafał(2011-12-05 09:05) Odpowiedz 00

    Jak czytam te wszystkie posty to az woła o pomste do nieba ze mamy tylu ograniczonych umysłowo mieszczuchów . I tak myslac doszedłem do wniosku ze im tez nalezy sie dopłata z uni na olej do głowy, ale to unia finasowo by zbanktutowała

  • rolnik(2011-12-03 13:40) Odpowiedz 00

    ta osoba ktora pisala apel do ministra ma nie po kolei w glowie jesli zazdrosci rolnikom to czemu sie nie przeniesie na wies tez by miala pewno jej sie nie chce pracowac ciekawe skad by miala zywnosc to jest jakis czlowiek bez muzgu sam nie wie co pisze zlikwidowac powinni zaklady opieki spolecznej aby nieroby ruszyly sie do pracy

  • kaja(2011-11-30 20:16) Odpowiedz 00

    ale głupoty piszecie mieszkali byście na wsi mieli gospodrstwo to zobaczyli byście jak na wsi jest dobrze ile chłopi maja pieniędzy

  • Ala(2011-11-30 13:23) Odpowiedz 00

    popracujcie trochę na roli a potem piszcie głupoty

  • twoja stara(2011-11-30 17:19) Odpowiedz 00

    ci co tu piszą,komentarze zapraszamy na wieś z grubym portwelem i sprółbujcie wsi

  • kijanka(2010-12-03 09:27) Odpowiedz 00

    Pieniądze na dopłaty pochodzą z budrzetu uni Państwo Polskie dopłaca tylko częśc. Drodzy mieszczuchy mam propozycje poproście Pana Premiera aby wystąpił do Unii z prośbą o dopłatę do waszych mieszkań Podejrzewam że wam jako mieszkańcą Polski biednym pokrzywdzonym MIASTUCHOM dadzą
    dotacje żebyście nie musieli pracować i mieli tuste brzuszki jak rolnicy

  • M.J.(2010-12-02 11:05) Odpowiedz 00

    Do Toma: rozmowa z młodym rolnikiem, który posiada 50 h własnej ziemi i dzierżawi 50h;" co uprawiasz? Wszystkiego po troszę ,tj. zboza i warzywa: marchew, cebula itp. Jaki dochód/ czyst zysk/ masz z 1 h rocznie? ok. 4 000 zł. To znaczy 400 000 zł "na rękę"!- po opłaceniu wszystkich kosztów. Bez podatków, bez składki do NFZ, po opłaceniu KRUS! Ale to niedużo, bo w Wielkopolsce, gdzie ziemia jest lepsza, można osiągnąć nawet 12 000 zł z 1h rocznie". Jest to rozmowa autentyczna, rolnik pochodzi z powiatu miechowskiego. Przez wiosnę, lato i jesień pracuje po 16 godz.na dobę, zimą wypoczywa i jeżdzi na wczasy, bo nie choduje zwierząt. Gdyby "mieszczuch" , zarobił tylko połowę tego i to brutto, to chętnie odprowadziłby wszystkie podatki i chwalił swój los "pod niebiosa". Są oczywiście gospodarstwa małe i biedne, ale nikt nie wymaga od nich podatków! Ale politycy/PSL/, wcale nie o nich się troszczą, tylko o bogatych, bo przyzwyczili się żyć na koszt "miastowych", czyli podatnika. Pozdrawiam.

  • rys(2010-11-27 15:43) Odpowiedz 00

    do 5 glupoty to ty pisz tym co nie maja zielonego pojecia o wsi twoj ojciec to chyba w kieleckim mieszka ma 8 ha konika i ziemie 20m szeroka a dluga 5 km to nie zaden rolnik tylko nie bede pisal kto rolnicy co maja 100 ha to w grudniu jada do egiptu na urlop ja takich znam do 7 rolnikom doplaty sie naleza ale niech placa podatek jak kazdy uczciwy lub glupi a nie zeruja jak sepy na 37 pr. podatku robola ktory wysyla te 7 mlr. o ktorych piszesz do uni i wtedy bedzie ok