Rachunki oszczędnościowe są od kilku miesięcy wysoko oprocentowane, nawet na 8%, a niektóre oferty są zdecydowanie bardziej opłacalne od lokat terminowych. Prowadzone za darmo, łączące cechy konta osobistego i skarbonki, są interesującą alternatywą dla lokaty. Co więcej, w każdej chwili możemy dopłacać środki na rachunek oszczędnościowy, gdzie w przypadku lokaty nie ma takiej możliwości. Zrywając lokatę, tracimy najczęściej całość lub większość odsetek – a z konta oszczędnościowego możemy wybrać środki w dowolnym momencie.

Aktualne porównanie kont oszczędnościowych – zobacz gdzie zarobisz najwięcej

Kto da najwięcej w październiku?

BOŚ Bank – Konto Wyjątkowe VIP oferuje nadal aż 8% w kapitalizacji miesięcznej. Żadne konto z dzienną kapitalizacją jak na razie mu nie zagroziło w supremacji. Drugi w zestawieniu nadal jest Rachunek Mocno Oszczędzający Polbanku EFG, na którym możemy liczyć na 5% bez podatku, natomiast trzeci w rankingu – ponownie Meritum Bank z MeritumKontem Silnie Zarabiającym, z kapitalizacją dzienną i nominalnym oprocentowaniem 4,50%.

Ranking kont oszczednościowych - kwota 1000 zł
Lp. BankNazwa produktuOprocentowanieOprocentowanie po podatkuKapitalizacja
1BOŚ BankKonto Wyjątkowe VIP8,006,48miesięczna
2Polbank EFG Rachunek Mocno Oszczędzający5,005,00dzienna
3Meritum BankMeritumKonto Silnie Zarabiające4,504,50dzienna
4Kredyt Bank Konto Lokata Swobodna 4,304,30dzienna
5BPHSezam Oszczędzam Plus4,204,20dzienna
6Deutsche Bankdb Konto Oszczędnościowe 24h4,094,09dzienna
7Eurobankrachunek oszczędnościowy4,054,05dzienna
8Toyota Bankkonto hybrydowe5,004,05miesięczna
9DnB NORDkonto oszczędnościowe4,603,73miesięczna
10GETIN BankRachunek TOP (e-GETIN)4,453,60miesięczna
Stan na 15.10.2010

Nie doszło do żadnych istotnych zmian w rankingu kont oszczędnościowych w porównaniu z zeszłym miesiącem. Warto zwrócić uwagę, że od 2 do aż 7 pozycji mamy do czynienia z rachunkami z dzienną kapitalizacją odsetek, dzięki czemu trudno „zwykłym” rachunkom oszczędnościowym odebrać im miejsca w zestawieniu.
Na rynku depozytów do niedawna trwał festiwal obniżek oprocentowania. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w tym czasie praktycznie się nie zmieniło. Pojedyncze przypadki podwyżki oprocentowania kont, jedynie potwierdzały tę regułę.

Płacisz za swoje konto bankowe? Załóż darmowe konto internetowe

Oprocentowanie rachunków może pójść w górę

Nieznaczny wzrost inflacji we wrześniu, może bowiem wkrótce doprowadzić do rewolucji, zarówno wśród lokat, jak i kont oszczędnościowych. Jeżeli bowiem Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w górę, najprawdopodobniej dojdzie również do wzrostu oprocentowania depozytów.

Tutaj ponownie mamy do czynienia z zaletą i zarazem wadą kont oszczędnościowych. Środki „zamrożone” na lokacie będą zarabiać na uzgodnionych w umowie warunkach. Rachunki oszczędnościowe są bardziej dynamiczne, nasze środki podlegają bieżącej tabeli oprocentowania. Czyli przy podniesieniu oprocentowania – zyskamy więcej, a przy jego spadku – zyskamy mniej.

Marcin Cieszyński