"Wicepremier Waldemar Pawlak przedstawił na wtorkowym posiedzeniu krótką informację na temat porozumienia w sprawie dostaw gazu. W Ministerstwie Gospodarki powstaje obecnie stosowny dokument, który zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w późniejszym terminie" - powiedziała PAP Izabela Paluch z Centrum Informacyjnego Rządu.

Resort gospodarki odmówił we wtorek komentarza w tej sprawie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, rząd miał zatwierdzić we wtorek projekt polsko-rosyjskiego porozumienia ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski. Zostało ono uzgodnione w niedzielę w Moskwie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz, co nastąpiło w poniedziałek.

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska potwierdziła w poniedziałek PAP, że spółka ta oraz EuRoPol Gaz, właściciel polskiej części gazociągu jamalskiego, porozumiały się "w kluczowych kwestiach dotyczących warunków umowy operatorskiej". Jednak, jak dowiedziała się we wtorek PAP, umowa nie jest jeszcze podpisana.

Również we wtorek PAP dowiedziała się, że projektu umowy operatorskiej oczekuje Komisja Europejska. Chce ją sprawdzić pod kątem zgodności z prawem UE, zanim da Polsce zielone światło dla podpisania umowy międzyrządowej z Rosją.

Jak zaznaczyła we wtorek w rozmowie z PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska, w Urzędzie toczy się postępowanie ws. wyznaczenia Gaz-Systemu na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. URE nie potrzebuje do tego umowy między spółkami - dodała.