Premier Donald Tusk podpisał nowy statut Ministerstwa Skarbu Państwa - poinformowało biuro prasowe resortu skarbu. Przewiduje on m.in. przekształcenie czterech departamentów nadzoru i prywatyzacji w dwa - prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego.

Jak podkreśliło MSP w uzasadnieniu do projektu nowego statutu, chodzi o "skoncentrowanie procesów prywatyzacyjnych w jednym departamencie, co ułatwi zarówno przepływ informacji w tym zakresie, jak i wykorzystanie wcześniejszych doświadczeń prywatyzacyjnych w przygotowywanych projektach".

Od wtorku istnieje jeden departament prywatyzacji, a nie jak wcześniej cztery nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji.

"Założeniem nowego statutu ministerstwa jest dalsze podnoszenie efektywności prowadzonego przez ministra skarbu nadzoru właścicielskiego" - napisano. Dlatego zrezygnowano z tworzenia kilku departamentów nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji na rzecz jednego departamentu nadzoru właścicielskiego. Ponadto powstał departament spółek kluczowych oraz departament rynków kapitałowych.

Utworzono departament relacji inwestorskich

Zgodnie z nowym statutem, utworzono również departament relacji inwestorskich, którego zadaniem ma być "informowanie i pozyskiwanie potencjalnych inwestorów".

Dotychczasowe zadania biura komunikacji społecznej (z wyłączeniem relacji inwestorskich) przejęło biuro ministra, natomiast w miejsce departamentu prawnego i departamentu zastępstwa procesowego utworzono jeden departament prawny i procesowy. Ponadto zlikwidowano biuro informatyki, którego zadania przejęło biuro dyrektora generalnego. Utworzono także departament restrukturyzacji, którego celem jest wspieranie nadzorowanych przez MSP podmiotów w przygotowywaniu projektów dotyczących ich restrukturyzacji.

Zmiany mają na celu usprawnienie prowadzonych i przygotowywanych w MSP procesów prywatyzacyjnych. W nadzorze ministra skarbu jest około 1000 spółek.